Ευρώπη

Έκλειψη... ηλίων από Άρη

Ένας «καταιγιστικός» στο δεύτερο ημίχρονο Άρης νίκησε άνετα 72-54 τους Ελιος Σανς στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ και έφτασε στο 5-3 το ρεκόρ του.

Ο Άρης με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε την αδύναμη Ελιος Σανς με 72-54 στο Παλέ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ και έφτασε στο 5-3 το ρεκόρ του, αφήνοντας τους Σλοβένους στο 1-7 και σχεδόν εκτός συνέχειας και επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +1 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έφτασε τη διάφορα με διάφορα σερί σε διψήφια επίπεδα. Τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Σίμτσακ.

Κορυφαίοι των «κίτρινων» ήταν οι Κάμινγκς με 18 και Ντραγκίτσεβιτς με 17 πόντους, ενώ για τους Σλοβένους ξεχώρισε ο Κοβάτσεβιτς με 13 πόντους.

Οι Σλοβένοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης μέσα από τη ρακέτα και ο Ντραγκίτσεβιτς προσπαθούσε για τον Άρη κόντρα στον Ατανάσκοβιτς που έκανε ότι ήθελε στο αντίπαλο καλάθι. Με σερί 7-0, οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 9-14 με πρωταγωνιστή τον Κόυζλινκ και διατηρούσαν ένα +4 με +6, με τον Τσαϊρέλη να παλεύει μόνος του σε αυτό το διάστημα. Ο Άρης με σερί 5-0 μείωσε σε 16-18 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με συμπαραστάτη τον Μούρτο.

Ο Ζάρας ισοφάρισε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως οι Κοβάτσεβιτς και Ατανάσκοβιτς διατηρούσαν το +3 με +6 για τους Σλοβένους από περιφέρεια και ρακέτα. Τα τρίποντα του Ντραγκίτσεβιτς ισοφάρισαν την αναμέτρηση και έδωσαν μια «ανάσα» στους «κίτρινους» του Δημήτρη Πρίφτη που άρχισαν να κυριαρχούν σιγά σιγά στα ριμπάουντ. Ο Σέρβος φόργουορντ βοήθησε σε ένα 4-0 σερί που έφερε το 30-29 και, στη συνέχεια, το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά για αμφότερες τις ομάδες. Ο Τσαϊρέλης έφερε το 35-31, όμως οι πολλές επιθετικές επιλογές των Ελιος μέσα στη ρακέτα έφεραν το 6-0 σερί και το 36-37 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Με πολλές επιθετικές επιλογές μετά από το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, ο Άρης έκανε 6-0 σερί και έφτασε στο +5 με λύσεις μέσα από την αντίπαλη ρακέτα. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μαρμπλ και Ξανθόπουλου έφεραν το 51-42, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να κυριαρχούν και στα ριμπάουντ των αντιπάλων τους. Ένα σερί 4-0 των Ελιος έφερε το -5 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +7.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Άρης έφτασε χαλαρά στο +10 και το +13 και έβαλε τις βάσεις για την επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες, έχοντας αποκτήσει την υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Ο Μαρμπλ έφερε το +14 για τους «κίτρινους» και με επιμέρους σκορ 6-2, φτάσαμε στο τελικό +18.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 6 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 10 (1/2β., 3/7διπ., 1/1τρ., 8ριμπ.), Τζένκινς 2, Κάμινγκς 18 (3/4β., 3/6διπ., 3/8τρ.), Ζάρας 4, Μούρτος 8, Σίμτσακ, Ντραγκίτσεβιτς 17 (6/6β., 1/6διπ., 3/4τρ.)

ΕΛΙΟΣ ΣΑΝΣ (Βούλιτς): Μότσνικ 7, Κίζλινκ 8 (2), Μπράτετς, Βέσελ 2, Ρεμεκούν 8, Κοβάτσεβιτς 13 (2/2διπ., 3/10τρ.), Ατανάσκοβιτς 12 (1/2β., 4/6διπ., 1/3τρ.), Μπόλτσινα, Βόντσινα 4