NBA

Τους την έσπασε ο Τζορτζ!

Με break άρχισαν τα playoffs του ΝΒΑ. Οι Πέισερς καθοδηγούμενοι από έναν φοβερό Πολ Τζορτζ πέρασαν με 33 πόντους (27 στο δεύτερο ημίχρονο) και πέρασαν με 100-90 από το Τορόντο.

Οι Ράπτορς μπορεί να έκαναν ρεκόρ στην ιστορία τους με 56 νίκες στην κανονική περίοδο και να νίκησαν τρεις φορές σε τέσσερις αγώνες τους Πέισερς, αλλά στα playoffs εμφανίστηκαν και πάλι κατώτεροι της περίστασης. Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 27 από τους 33 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα της Ιντιάνα πέρασε με 100-90 από το Τορόντο πετώντας στα σκουπίδια το πλεονέκτημα έδρας που είχαν οι «Καναδοί».

Κάιλ Λάουρι και ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν βρέθηκαν σε κακή μέρα έχοντας 5/19 και 3/13 σουτ αντίστοιχα, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να μην έχουν απαντήσεις.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης και πάλι στο Τορόντο, με τους Ράπτορς να μην έχουν περιθώρια λάθους.

Δωδεκάλεπτα: 24-19, 45-43, 67-70, 90-100.

Ράπτορς: Τζόζεφ 18, Βαλαντσιούνας 12 (19 ριμπ.), ΝτεΡόζαν 14, Λάουρι 12, Πάτερσον 9, Κάρολ 6, Μπιγιόμπο 6, Πάουελ 5, Ρος 5, Σκόλα 4.

Πέισερς: Τζορτζ 33, Έλις 15, Σόλομον Χιλ 13, Τζορτζ Χιλ 10, Τέρνερ 10, Στάκεϊ 7, Μάιλς 5, Άλεν 4, Λόσον 2, Μαϊνμί 1, Τζόρνταν Χιλ.