Τρίκαλα με ψυχή στη Λευκάδα!

Μπορεί τα Τρίκαλα να έμειναν πίσω ακόμα και με 11 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου κόντρα στη Δόξα Λευκάδας, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν το ματς, παίρνοντας σπουδαίο «διπλό» (80-72).

Μεγάλη νίκη που τη βάζει σε πλεονεκτική θέση έναντι της Δόξας Λευκάδας στη μάχη της παραμονής στην Α1 πέτυχαν τα Τρίκαλα και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς επικράτησαν των νησιωτών 80-72, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο στην οποία και έτρεξαν επιμέρους σκορ, 29-12.

Κορυφαίος για τους μεγάλους νικητές, που εκτός από τη νίκη εξασφάλισαν και μια πολύ καλή διαφορά ενόψει του β' γύρου, ήταν ο Λίποβι που είχε 25 πόντους, οι 16 εκ των οποίων στο κρίσιμο δ' δεκάλεπτο.

Τα Τρίκαλα έδειξαν από την αρχή του ματς διάθεση να ελέγξουν τον ρυθμό έναντι του ενθουσιασμού των γηπεδούχων και το κατάφεραν με τους Τσαγκαράκη και Εζιούκου (που έκανε το ντεμπούτο του) να ξεχωρίζουν και να οδηγούν την ομάδα τους με 18-14 στο τέλος α' περιόδου.

Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια άλλαξε και αυτό πιστώνεται από πλευράς Δόξας στον Χρήστο Ταπούπου, που πυροβολώντας από τη γραμμή του τριπόντου έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο ημίχρονο (39-38) ενώ αυτό συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα της γ' περιόδου με τη διαφορά να φτάνει και στους 11 πόντους, 4'50'' (55-44) πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που έσφιξαν στην άμυνα και άρχισαν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις με τον Λίποβι. Με ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ και ο Ουκρανός άρχισε να «πυροβολεί», δίνοντας και μεγάλη διαφορά στην ομάδα του που τελικά επικράτησε με 8 πόντους (80-72).

Κρίσιμο στοιχείο του αγώνα τα ριμπάουντ, καθώς τα Τρίκαλα μάζεψαν 19(!) περισσότερα από τη Λευκάδα (46 έναντι 27).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-38, 60-51, 72-80

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Ψαθάς 1, Αμποτ 2, Πεταλωτής, Σκοτ 9, Δεμερτζής 2, Ταπούτος 16, Μπασάμπε 11, Ντόμπλας 12, Ρόμπινσον 16, Τσαλδάρης 3.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Εζιούκου 1, Κάφεϊ 14, Λίποβι 25, Μπιρούτα 9, Τσαγκαράκης 14 (7ρ.), Πουλιανίτης, Μπάρλοου 10, Καλλές, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης.