Ευρώπη

Τρίτος και… τελευταίος ισπανικός «εμφύλιος»!

Παράσταση στη… στέψη έδωσε η Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς νίκησε 79-71 τη Βαλένθια και έτσι έστειλε τη σειρά στον τρίτο και τελευταίο τελικό του φετινού Eurocup!

Τρίτη και… φαρμακερή!

Η Ουνικάχα νίκησε 79-71 τη Βαλένθια και έτσι η κούπα του φετινού Eurocup, αλλά και το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν, θα δοθούν στον τρίτο και τελευταίο τελικό!

Κορυφαίος της ομάδας από τη Μάλαγα ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ με 20 πόντους, ενώ ο Όμιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τις «νυχτερίδες» πρώτος σκόρερ ήταν ο Βίβες με 14 πόντους.

Η Μάλαγα είχε τον έλεγχο του ματς από την αρχή, όπου έφτασε ακόμη και στο +10 (21-11) και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 21-16. Η Βαλένθια αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν το προβάδισμα (31-27) και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +9 (43-34).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Βαλένθια πλησίασε στο -3 (43-40), αλλά η Ουνικάχα απάντησε με ένα 12-0 για το +15 (55-40) και ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση το έκλεισε με το υπέρ της 64-51. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τα ηνία της αναμέτρησης και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-34, 64-51, 79-71