Ευρώπη

Τρομερό φινάλε και… ξερή η Ρεάλ από τη Βαλένθια! (video)

Άλλο ένα απίθανο φινάλε στην Ισπανία! Με buzzer beater του Βίβες, η Βαλένθια νίκησε στην παράταση με 87-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι μείωσε σε 2-1 τους ημιτελικούς της ACB!

Μεγάλες συγκινήσεις προσφέρουν φέτος τα Βαλένθια-Ρεάλ!

Στο ματς της κανονικής διάρκειας ο Γιουλ πέτυχε το τρίποντο από το… σπίτι του για την επικράτηση της «βασίλισσας», αλλά στον τρίτο ημιτελικό ο Βίβες σημείωσε το buzzer beater που έδωσε τη νίκη στην παράταση με 87-86 στις «νυχτερίδες», για το 2-1 στη σειρά!

Ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με την ομάδα του Λάσο να είχε διπλή ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά απέτυχε δύο φορές στη λήξη της κανονικής διάρκειας και έτσι το 74-74 ήταν το τελικό σκορ. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ρεάλ έφτασε ακόμη και στο +7, αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν συνεχώς τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 85-85. Στα 10’’ πριν τη λήξη, έγινε φάουλ στον Φελίπε Ρέγες, ο οποίος είχε 1/2 βολές (85-86), για να έρθει ο Γκιγιέμ Βίβες και να δώσει ένα τρομερό φινάλε στο ματς.

Πρώτος σκόρερ για τη Βαλένθια ήταν ο Λούτσιτς με 18 πόντους, ενώ από 17 είχαν οι Σάτο και Σαν Εμετέριο. Από τη «βασίλισσα» κορυφαίος ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-45, 64-56, 74-74 κ.α., 87-86 α' παρ.