Euroleague

«Τσαρίνα» στην Μόσχα η Ρεάλ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγιόν, αλλά και χάρη στην «καυτή» περιφέρειά της (14/33 τρίποντα), η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με τη νίκη από την Μόσχα, επικρατώντας 93-82 της Χίμκι!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του Top16 της Ευρωλίγκας η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 93-82 της Χίμκι μέσα στην Μόσχα!

Πολύ καλό ματς για την «βασίλισσα» έκανε ο Γκουστάβο Αγιόν με 24 πόντους, με τον Σέρχιο Γιουλ να προσθέτει άλλους 17. Από τους Ρώσους πρώτος σκόρερ ήταν ο Όγκουστιν με 20 πόντους.

Καμία διάθεση για άμυνα δεν έδειξαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το σκορ να είχε πάρει την… ανιούσα και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τις βρίσκει ισόπαλες 26-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ είχε τον έλεγχο μέχρι τα μισά, φτάνοντας στο +6 (33-39). Όμως, η Χίμκι αντέδρασε γρήγορα και με ένα επιμέρους σκορ 13-2 έκανε το 46-41, ενώ με το +5 (48-43) πήγε και στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +10 (55-45), όμως η «βασίλισσα» εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της, φτάνοντας ακόμη και στο +6 (60-66). Οι παίκτες του Κουρτινάιτις αντέδρασαν εκ νέου (69-68), με τον Ρίβερς να διαμορφώνει το 69-71 του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, πηγαίνοντας στο +12 (72-84) και τελικά πήρε τη νίκη με 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-43, 69-71, 82-93

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 12, Σβεντ 17 (1), Ντράγκιτς 5 (1), Όγκουστιν 20 (1), Κόπονεν 5 (1), Βιάλτσεφ, Ιλνίτσκι, Μόνια 14 (4), Τοντόροβιτς, Χάνικατ 2, Ντέιβις 7, Σελεκέτο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 10 (2), Εντούρ, Ντόντσιτς, Ματσιούλις 11 (3), Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 24, Κάρολ 8 (1), Γιουλ 17 (3), Τόμπκινς 11 (3), Ερνανγκόμεθ 2, Τέιλορ 3 (1).