Euroleague

«Χαρακίρι» από Μπασκόνια και… ψυχή από Φενέρ!

Τα καθοριστικά καλάθια του Κάλινιτς στην τέταρτη περίοδο και τα τρία σερί άστοχα τρίποντα της Μπασκόνια στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν στη Φενέρμπαχτσε τη νίκη (74-72) για το 5-1.

Πέρασε και από την Μπασκόνια η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άντεξε στο… θρίλερ της Βιτόρια και έφυγε με τη νίκη (74-72) για να ανέβει στο 5-1.

Μεγάλο ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με τον Κάλινιτς να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο και τους Βάσκους να κάνουν... χαρακίρι, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το ματς ήταν στον πόντο (70-71), αστόχησαν σε τρία διαδοχικά σουτ!

Πρώτοι σκόρερ των πρωταθλητών Τουρκίας ήταν οι Ντατόμε και Λοβέρν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 2-4, ξεχώρισαν οι Ντιόπ και Σενγκέλια με 17 και 15 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα για τη Φενέρ στο ματς (0-5), φτάνοντας στο +7 (6-13), στα μισά. Ωστόσο, η Μπασκόνια βρήκε πρωταγωνιστή τον Ντιόπ, ο οποίος την έσπρωξε στο να πάρει τον έλεγχο (16-15) και να κλείσει μπροστά την πρώτη περίοδο (20-18). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά τους γηπεδούχους να είχαν το προβάδισμα (26-21). Στη συνέχεια, οι Τούρκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας το ματς στα ίσα (26-26) και με το ντέρμπι να συνεχίζεται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν στο 33-33.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (47-47), μέχρι το 27’. Εκεί, η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι και τρέχοντας συνεχώς στον αιφνιδιασμό, έφτασε στο +7 (55-48), με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι είχαν το προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Φενέρ είχε επιστρέψει (59-58) και παρά την αντίδραση του Σενγκέλια, ο Κάλινιτς ισοφάρισε 63-63, στο 35’.

Μαζί πήγαιναν οι δυο τους μέχρι τον Ντατόμε να βάλει μπροστά τους Τούρκους (67-69), αλλά τον Σενγκέλια να δηλώνει «παρών» για το νέο προσπέρασμα (70-69), στο 38’. Με 2/2 βολές από τον Κάλινιτς η ομάδα του Ομπράντοβιτς πέρασε μπροστά (70-71) και αφού η Μπασκόνια αστόχησε σε τρία σερί τρίποντα –και παίρνοντας δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση- οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-33, 55-48, 72-74