«Ζεστάθηκε» για το… κρύο ο Ολυμπιακός

Ένας σοβαρός, ορεξάτος και με πλουραλισμό στην επίθεση Ολυμπιακός, δεν συνάντησε δυσκολία να νικήσει 84-59 τον ΠΑΟΚ, ενόψει της αναμέτρησης στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Σκορ και θέαμα από τον Ολυμπιακό ενόψει ΤΣΣΚΑ!

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… περίπατο με τον ΠΑΟΚ, τον οποίο νίκησαν πολύ εύκολα 84-59 και έτσι… ζεστάθηκαν για το ταξίδι στη Μόσχα και το παιχνίδι με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μετατρέψει από το πρώτο δεκάλεπτο σε… τυπική διαδικασία την αναμέτρηση, παίρνοντας μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό και κυριαρχώντας σε όλες τις κατηγορίες. Από τους Πειραιώτες σκόραραν και οι δώδεκα που αγωνίστηκαν με τον Παπανικολάου να είχε 14 πόντους και τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου να προσθέτουν από 12 ο καθένας.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά», που έπεσε στο 13-11, ξεχώρισαν οι Άσκα και Πέινερς με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του ματς από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα (7-7). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία και άρχιζε να ξεφεύγει (14-9), με τον ΠΑΟΚ να κρατάει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (16-12), χάρη στον Μαργαρίτη, μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το γκάζι. Μέσα από την καλή τους άμυνα, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και έφτασαν σε διψήφιες διαφορές, με μέγιστη το +12 (26-14), με τον Γλυνιαδάκη να διαμορφώνει με δύο βολές το 26-16.

Με την ίδια διάθεση και συγκέντρωση μπήκαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στη δεύτερη περίοδο, όπου με ένα 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά, πήγαν στο +17 (33-16). Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν απλά απούσα, αλλά… εξαφανισμένη, με τον Ολυμπιακό να… λύνεται και από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πάει ακόμη και στο νταμπλ-σκορ που ήταν το +21 (42-21) και ενώ δεν είχαν συμπληρωθεί καλά καλά 15 λεπτά στον αγώνα! Στο επόμενο τρίλεπτο, οι «ερυθρόλευκες»… μηχανές έριξαν τις στροφές τους και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» το εκμεταλλεύτηκε αυτό για να μειώσει στο -14 (43-29). Αλλά, λίγο πριν την τελευταία κόρνα για το πρώτο ημίχρονο, οι Σπανούλης, Παπανικολάου και Πρίντεζης τις… άναψαν ξανά, με τη διαφορά να επιστρέφει στους 20 πόντους (51-31).

Η μεγάλη διαφορά που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος, έκανε ακόμη πιο ελεύθερο παιχνίδι στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ κυρίως από τη μαχητικότητα του Κλάντον, μέσα στη ρακέτα. Χάρη στον Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια έφτασαν τη μέγιστη τιμή τους στο +24 (61-37) και διατηρήθηκαν εκεί (67-43) μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα 6-0 με τους Άσκα και Σόμπι, για το 67-49.

Ο Ολυμπιακός απείχε για πάνω από τέσσερα λεπτά από το καλάθι στην τέταρτη περίοδο, αλλά σ’ αυτό… παρέσυρε και τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε πετύχει μόλις δύο πόντους σε αυτό το διάστημα (67-51). Όμως, στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ελλάδας άρχισαν να… συνδέονται ξανά με το σκοράρισμα, όχι ο «Δικέφαλος του Βορρά», με αποτέλεσμα να κάνουν ένα 9-0 και να φτάσουν στο +25 (76-51), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Όπως είναι φυσικό, στον εναπομείναντα χρόνο δεν συνέβη κάτι… συνταρακτικό στην αναμέτρηση, πέρα από την αποτελεσματικότητα του Μιλουτίνοφ, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-59.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 51-31, 67-49, 84-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 6 (6ριμπ), Γουότερς 5 (1), Πρίντεζης 12 (1), Σπανούλης 12 (2τριπ,5ασ), Γιανγκ 4 (3ριμπ), Τολιόπουλος 3 (1), Αγραβάνης 7 (1τριπ, 9ριμπ), Μιλουτίνοφ 12 (6ριμπ), Παπανικολάου 14 (1τριπ, 2ριμπ, 3ασ), Μάντζαρης 2 (3ασ), Αθηναίου 3 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 6, Κόνιαρης 6, Πέινερς 11, Κλάντον 2, Μαργαρίτης 7 (1), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 3 (1), ΜακΦάντεν 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης 2, Παπαδόπουλος, Άσκα 14.