«Ζεστάθηκε» για το… κρύο της Μόσχας!

Με καλή διαχείριση του ρόστερ, αλλά και όρεξη από όσους αγωνίστηκαν, ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα (87-70) στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο, ενόψει του «τελικού» στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

Παίζοντας στο ρελαντί, αλλά δείχνοντας την ποιότητά του εκεί που χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή… προπόνηση με τον Κόροιβο, επικρατώντας με 87-70 στην Αμαλιάδα και πλέον στρέφει το μυαλό του στη Μόσχα και στην αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ.

Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Λοτζέσκι και Χάντερ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ την καλύτερη του εμφάνιση μετά τον τραυματισμό του έκανε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 13 πόντους.

Από την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου ξεχώρισε ο Μάρσαλ με 16 πόντους, με τον Μπάουερς να προσθέτει άλλους 13.

Με πολύ χαλαρές άμυνες, αλλά ωραίο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε πάρει το προβάδισμα από νωρίς, αλλά ο Κόροιβος ήταν αρκετά ανταγωνιστικός (15-18) στα πρώτα επτά λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξαν» την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Λοτζέσκι ξέφυγαν με δέκα πόντους (15-25), με τη διαφορά αυτή να μένει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-28).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χάντερ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (18-30), με τον Κόροιβο να «απαντά» με δύο τρίποντα και να μειώνει (24-30). Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να δείχνουν μία χαλαρότητα στην άμυνα, με την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου να το εκμεταλλεύεται άριστα και να παραμένει κοντά μέχρι πριν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-39). Όμως, στο χρόνο που απέμενε ο Μάντζαρης το πήρε… προσωπικά και έτσι έστειλε τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια, προηγούμενους με έξι πόντους (38-44).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους σκορ 3-7, πήγε ξανά στο +10 (41-51). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν «κάτσει» πάνω σε αυτή τη διαφορά και πατώντας το… γκάζι, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πήγαν ακόμα και στο +16 (48-64). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να ξεφύγει άλλο η κατάσταση και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -12 (56-68).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός άφησε τον Κόροιβο χωρίς καλάθι για τρία λεπτά, διατηρώντας μία διαφορά 16 πόντων (56-72), ενώ μέσω της καλής του άμυνας έτρεξε αρκετά στον αιφνιδιασμό, πηγαίνοντας ξανά στο +18 (62-78). Στα πέντε τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Κοροίβου έμειναν από δυνάμεις με το σκορ να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο (62-83), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Το μόνο που περίμεναν και οι δύο ομάδες ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το ταμπλό να γράφει 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 38-44, 56-68, 70-87

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ, Μάρσαλ 16 (2), Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 13, Βασίλιεβιτς 8 (2), Κανονίδης 12 (1), Τέρνερ 5, Ρούμπιο 7, Γαλιώτος.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15 (7ριμπ), Ντάνστον 9 (4ριμπ), Ντάρντεν 9 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγέτ 5 (1τριπ, 5ασ), Λοτζέσκι 16 (1τριπ, 6ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 13 (2τριπ, 6ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 9 (1τριπ, 4ασ), Καββαδάς, Κατσίβελης 4.