Ζόρικα στην πρεμιέρα ο Παναθηναϊκός

Νίκη-θρίλερ, με επική ανατροπή, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας 80-76 του Πρωτέα στην παράταση.

Οι «πράσινες» πήραν τα ηνία στο σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Πρωτέας ήταν σαρωτικός στη συνέχεια και με επιμέρους 24-6 γύρισε υπέρ του τη διαφορά, μέχρι το ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα πάνω του ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ενώ στο επιπλέον πεντάλεπτο, έδειξε ψυχραιμία στο παιχνίδι του και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-18, 28-42, 47-56, 69-69, 80-76