Euroleague

Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Άλμπα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Άλμπα, που βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους του Ερυθρού Αστέρα στο 3ο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι ισοφάρισαν, αλλά οι Γερμανοί πέτυχαν την 6η νίκη.

Οι Βερολινέζοι βρίσκονται πλέον στο 6-6 σαν ρεκόρ στον όμιλο, μετά την επικράτηση με 73-68 επί του Ερυθρού Αστέρα. Η Άλμπα περίπου στα μισά της 3ης περιόδου, προηγήθηκε ακόμα και με 19, αλλά μια τρομερή αντεπίθεση των Σέρβων έφερε το ματς στα ίσια, 6:14 πριν το τέλος. Κάπου εκεί η Άλμπα «ξύπνησε» και πήρε τη νίκη. Ο Μπάνιτς με 18 και ο Ρένφρο με 13, πρώτοι σκόρερς για τους γηπεδούχους, ο Μαριάνοβιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζένκινς είχε 19.

Η Άλμπα στο πρώτο μέρος βασίστηκε στην εξαιρετική της άμυνα που της έδωσε το δικαίωμα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, μια διαφορά 17 πόντων. Είναι χαρακτηριστικό πως σε κάτι παραπάνω από έξι λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί που είχαν τον Μπάνιτς να ξεκινά εξαιρετικά το ματς, δέχτηκαν μόλις τρεις πόντους και με ένα επιμέρους 14-3, το σκορ ήταν 22-9 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Με τους Μπάνιτς και Ραντόσεβιτς να μπαίνουν καλά και στην 2η περίοδο, η διαφορά έφτασε στους 15, στο 14’. Ο Ερυθρός Αστέρας πίεση για να μαζέψει την διαφορά, αλλά το έκανε μέχρι τους 10 πόντους. Ένα σερί 7-0 για τους Βερολινέζους τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά με 17 πόντους, 37-20, για να λήξει το πρώτο μέρος 39-22.

Με καλάθι του Κλιφ Χάμοντς στο 23’ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 19 πόντους (43-24) και όλα έδειχναν πως οι Γερμανοί θα είχαν άνετο απόγευμα. Όμως πέντε απανωτοί πόντοι του Γιόβιτς και ένα τρίποντο από τον Τζένκινς, φέρνει την διαφορά μετά από ώρα στους 13, 45-32. Οι Σέρβοι μείωσαν μέχρι τους οκτώ πόντους με τον 19ο πόντο του Μαριάνοβιτς, (53-45) για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο με διαφορά δέκα πόντων (59-49) με τον Μπάνιτς να φτάνει τους 14 πόντους.

Οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους, μπαίνοντας στη διεκδίκηση του αγώνα για τα καλά, με ένα επιμέρους 11-2, που έφερε το ματς σε ισοπαλία 61-61 με τρίποντο του Τζένκινς, 6:14 πριν από την λήξη. Κάπου εκεί η Άλμπα κάνει ένα 6-0 και ξαναπαίρνει κεφάλι με έξι (67-61) και ουσιαστικά βάζει το νερό στο αυλάκι για τη νίκη. Με δύο βολές του Μπάνιτς και ένα καλάθι του Ρέντινγκ η Άλμπα καθάρισε επί της ουσίας το παιχνίδι, αφού το πήγε στο 71-64, 1:38 πριν το τέλος, για να έρθει το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-22, 59-49, 73-68

Άλμπα: Γκίφεϊ 3 (1), Κινγκ 3 (1), Ταμπού 8 (2), Βάργκας, Μπάνιτς 18, Ρέντινγκ 8, Βόλφαρτ, Ρένφρο 13 (1), Χάμοντς 2, ΜακΛιν 8, Ραντόσεβιτς 10

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Μπλάζιτς 2, Κάλινιτς 3, Μαριάνοβιτς 27 (10ριμπ), Τζένκινς 19 (2), Γιόβιτς 9 (2), Ζίρμπες 2

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης