Ευρώπη

«Ζωντανή» στο θρίλερ η Βενέτσια, σε 5ο ματς η πρόκριση στους τελικούς!

Η Βενέτσια επικράτησε 78-75 της Κρεμόνα, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι!

Μπορεί να έφτασε κοντά στην αυτοχειρία η Βενέτσια, ωστόσο βγήκε αλώβητη και νίκησε 78-75 της Κρεμόνα ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ντε Ραφαέλε ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 30-10 στην πρώτη περίοδο, έφτασε μέχρι και το +26 (41-15), ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +18 (49-31). Από ‘κει και πέρα όμως, η Βανόλι επιχείρησε ολική αντεπίθεση και πλησίασε σε απόσταση βολής με επιμέρους 44-29 στο δεύτερο μέρος.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το εις βάρος τους 70-52 στις αρχές της τέταρτης περιόδου σε 75-73 με 21-5 επιμέρους σκορ! Έτσι, το τελευταίο λεπτό του αγώνα εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Με καλάθι του Μπράμος και μία βολή του Ντέι, η Βενέτσια ξέφυγε με +5 (78-73) και κλείδωσαν τη νίκη τους. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γουάτ, που σημείωσε 19 πόντους με 8/8 δίποντα, από… κοντά και ο Τόνουτ, ο οποίος είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Ματιάνγκ, με 22 πόντους και 7 «σκουπίδια». Το επόμενο ματς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή στην Κρεμόνα, όπου θα κριθεί η πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 49-31, 60-50, 78-75.