Ευρώπη

«Βατερλώ» για Αρμάνι

Αν και οικοδέσποινα, αν και φαινόταν πως πάει για...περίπατο, εν τέλει η Αρμάνι Μιλάνο ηττήθηκε 82-80 από την Σάσαρι και έμεινε εκτός ημιτελικών στο Κύπελλο Ιταλίας!

Αρμάνι... τέλος στο Κύπελλο! Οι οικοδέσποινα της φετινής διοργάνωσης... ηττήθηκε 82-80 από τη Σάσαρι στο Final Eight και μοιραία έμεινε εκτός ημιτελικών και παράλληλα με τα χέρια... άδεια στον πρώτο στόχο της σεζόν.

Πάντως δεν φαινόταν πως θα υπάρξει αυτή η εξέλιξη στον αγώνα, με τους «γηπεδούχους» να προηγούνται με 13 στο 10’ (24-11). Σιγά-σιγά όμως οι αντίπαλοί τους άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά και στο ημίχρονο είχαν μειώσει στους 8 (38-30).

Επιθετικό κρεσέντο κι από τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά του σκορ να παραμένει σε σχεδόν ίδια επίπεδα (66-59), ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Σάσαρι «εγκλώβισαν» αυτούς της Αρμάνι, γύρισαν τούμπα το ματς και όντας ψύχραιμοι στο τέλος στις βολές, τσέκαραν και το εισιτήριο για την τετράδα όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρέτζιο Εμίλια. Η Αρμάνι πάντως είχε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς –έστω- στην παράταση, όμως τα έκανε... μαντάρα με το τελικό 80-82!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντίνερ που είχε 24 πόντους με τον Γκριν να προσθέτει στο... σακούλι άλλους 15. Ο Λαβάλ προσπάθησε για τους ηττημένους που είχε 20, όμως, δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-30, 66-59, 80-82