Βόλεϊ

Δεν άφησε περιθώρια ο Ολυμπιακός

Έδειξε τη σαφή ανωτερότητά του ο Ολυμπιακός στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών, επικρατώντας με 3-0 σετ του Πανναξιακού στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Πανναξιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» στου Ρέντη, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών και έκανε το 1-0 στη σειρά, θέλοντας άλλη μια νίκη το ερχόμενο Σάββατο στη Νάξο στο δεύτερο ματς για να προκριθεί στον τελικό και στο μοναδικό γήπεδο που οι «ερυθρόλευκες» έχασαν φέτος στην κανονική περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκες «αγωνίστηκαν χωρίς την Κατερίνα Γιώτα και οι φιλοξενούμενες χωρίς τις Μιλοβάνοβιτς και Νούσια, με το πρώτο σετ να είναι εντυπωσιακό.

Το 5-0 του Ολυμπιακού έγινε 7-8 και 7-10 και το 11-12 του Πανναξιακού 17-12, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 1-0 και να προηγούνται με 13-4 στο δεύτερο σετ. Εκεί χαλάρωσαν κι ο Πανναξιακός «ροκάνισε» τη διαφορά, φτάνοντας στο 19-17, ωστόσο ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και, με σερί 8-0, πήρε το σετ και στο τρίτο επικράτησε με ευκολία.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Είναι σημαντικό ότι νικήσαμε σήμερα. Δεν είχαμε αγώνες για αρκετό χρονικό διάστημα και δεν βρισκόμασταν σε αγωνιστικό ρυθμό. Υπήρχαν στιγμές στον αγώνα, στις οποίες παίξαμε αρκετά καλά, αλλά και άλλες στιγμές που δεν παίξαμε τόσο καλά.

Χάναμε αρκετούς πόντους στη σειρά, κάτι που δεν είναι αποδεκτό και συνηθισμένο για την ομάδα μου. Είμαι σίγουρος ότι θα παίξουμε καλύτερα στο επόμενο ματς και θα προκριθούμε στον τελικό».

Ζόραν Κόβαζιτς: «Δεν πιστέψαμε από την αρχή ότι μπορούμε να κάνουμε την έκπληξη. Στο ξεκίνημα του αγώνα, δεν είχαμε καλή τακτική, αλλά, σιγά σιγά, βελτιωθήκαμε και μπορέσαμε να πιέσουμε, μέχρι τους 16 πόντους του κάθε σετ. Μετά, πάλι αρχίσαμε τα λάθη.

Έχουμε έλλειψη αγώνων, μετά την 22η αγωνιστική δεν δώσαμε κανένα άλλο παιχνίδι, ούτε φιλικό και δεν μπόρεσε η ομάδα να μείνει σε καλή φόρμα. Σε γενικές γραμμές, μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος και ευελπιστώ στη Νάξο να είμαστε καλύτεροι».

Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-13

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Εμμανουηλίδου 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (7/11 επ., 28% υπ. - 22% άριστες), Μαλασάι 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 14 (6/9 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (18/35 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (50% υπ. - 50% άριστες / Λαζάρεβιτς 3 (3/6 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Βλαχάκη 2 (2/4 επ.), Τέζα 1 (1 άσο)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Δρακουλίδου 3 (2 άσοι,. 1 μπλοκ), Διώτη 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Καρπουζά 4 (2/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (7/29 επ.,), Μεταξά 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Περίν 3 (0/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. - 26% άριστες) / Γκιαούρη -λ (33% υπ. - 24% άριστες), Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου