Βόλεϊ

Δεν βλεπόταν…

Ο Ολυμπιακός απογοήτευσε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στου Ρέντη, χάνοντας με 3-0 από την Γάνδη για το CEV cup Γυναικών.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-0 το Σάββατο για το πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε άλλη μία τραγική εμφάνιση, χάνοντας από την Βελγική Γάνδη με κάτω τα χέρια, 3-0 (25-18, 25-19, 27-25), παλεύοντας μόνο το 3ο σετ…

Φανερά καταβεβλημένος από τους συνεχόμενους τραυματισμούς ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να βρει ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκες» εκτός των Κοσμά, Κωνσταντίνου, δεν είχαν σήμερα και την Σέρβα ακραία Βέσοβιτς που ταλαιπωρείται από πρόβλημα στο γόνατο και αύριο θα εκτιμηθεί η κατάσταση της. Τη θέση της στην βασική εξάδα πήρε η 19χρονη Βλαχάκη που ήταν «όαση» στην σημερινή κακή εικόνα της ομάδας.

Στα πρώτα δύο σετ οι νταμπλούχες Ελλάδας είχαν πολύ λίγα ξεσπάσματα με κακή υποδοχή και ακόμα χειρότερη επίθεση με συνολικό ποσοστό 40%!

Η Σλοβάκα ακραία Μπραμπόροβα μαζί με την διαγώνια Μποσκάτσι ήταν οι χειρότερες του αγώνα με 36% και 39% αντίστοιχα στην επίθεση.

Η Βλαχάκη σημείωσε 5 πόντους και είχε πολύ καλή παρουσία, ειδικά στο 3ο σετ, όταν με δικά της σερβίς οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν το 20-22 και προηγήθηκαν 24-22, αλλά ούτε αυτό το σετ κατόρθωσαν να κερδίσουν. Οι Βελγίδες επικράτησαν 27-25, παίρνοντας την καθαρή νίκη.

«Πρώτη φορά τέτοιο φτύσιμο…»
Μετά το τέλος του ματς ακούστηκαν και μερικές μουρμούρες από του φίλους του Ολυμπιακού στις εξέδρες, αλλά λίγο αργότερα ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» Γιάννης Νικολάκης έσπευσε να τους καθησυχάσει: «Η ομάδα τα βρει τον δρόμο της, να μην ανησυχεί ο κόσμος. Πρώτος στόχος είναι το νταμπλ, μακάρι να συνεχιστεί το ευρωπαϊκό όνειρο, αλλά η προτεραιότητα είναι η Ελλάδα. Στα 24 χρόνια καριέρας τέτοιο φτύσιμο από την τύχη πρώτη φορά μου συμβαίνει. Προσπαθούμε να φτιάξουμε το ένα πρόβλημα, προκύπτει ένα άλλο. Δεν μπορούμε να δέσουμε την ομάδα, χρειάζεται υπομονή και χρόνο».

Ο Ολυμπιακός για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 στο Βέλγιο και νίκη στο χρυσό σετ