Βόλεϊ

Δεν έχει αντίπαλο!

Ποιος θα τις σταματήσει; Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον… ζόρικο Παναθηναϊκό, έχασε τον πρώτο του βαθμό φέτος με το τελικό 3-2, αλλά κράτησε το αήττητο και καθάρισε από τώρα την πρωτιά.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του… ζόρικου Παναθηναϊκού και παρότι έχασε τον πρώτο του βαθμό, κράτησε όλα τα υπόλοιπα, στην 19η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Το αήττητο στις εγχώριες υποχρεώσεις του, το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ -αφού σφράγισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια- αλλά και την ψυχολογία ενόψει του Final 4 Κυπέλλου.

Οι «πράσινες», από την άλλη, ήταν ασταμάτητες στο πρώτο και στο τρίτο σετ και πήραν πολύτιμο βαθμό για τη μάχη της τριάδας, αφού προσπέρασαν τον ΑΟ Θήρας στη δεύτερη θέση.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν μεγάλο όπλο το σερβίς, που διέλυσε την υποδοχή των «πράσινων», ενώ πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Μαλασάι που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, ενώ ξεχώρισε και η Λαμπρούση.

Μετά από τη σημερινή... ντερμπάρα, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την ερχόμενη Παρασκευή (4/3) στον ημιτελικό Κυπέλλου που θα γίνει στη Χίο.

Σαν… γηπεδούχος μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα απ’ την αρχή του σετ και δεν το άφησαν μέχρι το τέλος, εκμεταλλευόμενες απόλυτα το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στην υποδοχή και τα αβίαστα λάθη τους.

inner

Εικόνα εντελώς αντίστροφη του δεύτερου σετ, όπου οι «ερυθρόλευκες» βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή τους και πήραν σαφές προβάδισμα απ’ την αρχή, με τον Παναθηναϊκό να μένει… ζωηρός μέχρι το 16-15. Τα σερβίς της Μαλασάι, όμως, διέλυσαν την υποδοχή των «πράσινων» και με σερί 9-0 καθάρισαν το σετ, για την πρώτη ισοφάριση.

inner

Στο πιο αμφίρροπο σετ του ματς, στο τρίτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 13-13. Από κει ξεκίνησε η αντεπίθεση των «πράσινων», που πήραν ξανά τα ηνία του σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά, με ένα σετ «φωτοτυπία» του δεύτερου και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός μέχρι το 8-6. Ένα σερί 4-0 έδωσε ισχυρό προβάδισμα (12-6) στον Ολυμπιακό, που εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή και έφτασε, τελικά, στη νίκη.