Βέλγιο

Δεν... «καθάρισε» ο Βέλλιος

Στην 5η θέση ανέβηκε -προσωρινά - η Μαλίν, η οποία επικράτησε 1-0 της Λιρς στο ματς που άνοιξε την 12η αγωνιστική της Jupiler League, με τον Βέλλιο να χάνει τρομερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει η Μαλίν με 1-0 επί της Λιρς στην αναμέτρηση που άνοιξε τη δωδέκατη αγωνιστική της Jupiler League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33’ με τον Βεσελίνοβιτς και κράτησαν το αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Το τρίποντο τους ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Λιρς έμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 12, ισόβαθμη με Σταντάρ Λιέγης και Σαρλερουά.

Μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει το 1-1 στους γηπεδούχους έχασε ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 84' και λίγα λεπτά μετά προσπάθησε με πολύ καλή κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Μπλεντό αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε.