Γαλλία

Δεν... σηκώνει κεφάλι η Παρί

Νέα γκέλα για την Παρί στο πρωτάθλημα. Η Μονπελιέ αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στο «Παρκ ντε Πρενς» και κράτησε την ομάδα του Λοράν Μπλαν, που βλέπει την καρέκλα του να τρίζει, στο 0-0.

Το 2014 φεύγει με την Παρί να βρίσκεται σε κρίση. Μετά την ήττα στην έδρα της Γκινγκάμπ, η ομάδα του Λοράν Μπλαν δεν μπόρεσαι να επιστρέψει στις νίκες και έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Μονπελιέ εντός έδρας.

Αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς, οι Παριζιάνοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, η Μονπελιέ είχε κάποιες καλές στιγμές, έπειτα από επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα όμως δεν βοήθησε και η κερκίδα, ενώ ενδεικτικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός πως ο Καβάνι αποδοκιμάστηκε έντονα όταν αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

Έτσι, η Παρί αν και έπιασε στους 38 και την 1η θέση την Μαρσέιγ, έδωσε την ευκαιρία στους Μασσαλούς να φτάσουν στο +3 αν επικρατήσουν την Κυριακή απέναντι στην Λιλ.