Πόλο

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός!

Την ήττα 13-11 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Ντουναϊσβάρος στον τελικό του Λεν Τρόφι πόλο.

Βρέθηκε κοντά αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδας πόλο γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα 13 -11 από την Ντουναϊσβάρος στον τελικό του Λεν Τρόφι και δεν μπόρεσε να σηκώσει το τέταρτο ευρωπαϊκό του τρόπαιο.

Οι ερυθρόλευκές υπέπεσαν σε σημαντικά λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πανηγυρίσουν. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη οι Ουγγαρέζες μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα με δύο γκολ, από την αρχή της αλλά μέχρι και τη λήξη της.

Η διαφορά αυξήθηκε στα τρία γκολ με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Σε αυτή οι ερυθρόλευκες με μια αντεπίθεση, πέτυχαν τρία γκολ στη σειρά και ισοφάρισαν σε 9-9. Ωστόσο και πάλι η Ντουναϊσβάρος στη λήξη της βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-9.

Η Έγκενς ισοφάρισε σε 10-10 στην τελευταία περίοδο αλλά οι Ουγγαρέζες και πάλι με δύο γκολ έκαναν το 12-10 σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Κάπου εκεί τα λάθη των παικτριών του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στη Ντουναϊσβάρος να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη.

Οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 4-3, 2-3
Ολυμπιακός: Ασημάκη 1, Έγκενς 3, Αβραμίδου 4, Ελ.Πλευρίτου 1, Έμολο 2,
Ντουναϊσβάρος: Μαχιέ 1, Ζίγκλερ 1, Γκάρντα 4, Εμχούνου 2, Σιλάγκ 3, Γκουρισάτι 1