Βόλεϊ

Δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του World League η Ελλάδα...

Παραδόθηκε στον ημιτελικό η Εθνική βόλεϊ ανδρών, που ηττήθηκε 3-0 από τη Σλοβενία και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του World League. Με κινζεική Ταϊπέι για την τρίτη θέση.

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σλοβενία η Εθνική βόλεϊ ανδρών που ηττήθηκε 3-0 σετ στον ημιτελικό του τρίτου γκρουπ του World League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Σλοβένων, που είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και έφτασαν με σχετική ευκολία στην πρόκριση.

Σταθερά το προβάδισμα στους Σλοβένους ήταν στο πρώτο σετ, με την Ελλάδα να πιέζει στα μέσα, όμως μικρές αδράνειες έδωσαν τους έδωσαν την ευκαιρία να προηγηθούν στα σετ. Με σταθερή διαφορά συνέχισαν οι Σλοβένοι και στο δεύτερο σετ, παρά την άνοδο του Τζούριτς που προσπάθησε να το «μαζέψει». Το 2-0 σετ έγινε με 25-20, με τους Σλοβένους, πλέον, να έχουν το ισχυρό όπλο της ψυχολογίας, που τους επέτρεψε να φτάσουν άνετα στη νίκη.

Η Ελλάδα θα παίξει για την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο το Σάββατο (2/7) στις 15.10 (ώρα Ελλάδας) κόντρα στην Κινεζική Ταϊπέι

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-16
Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ 6 (6/10 επ), Γκασπαρίνι 13 (9/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντσιτς 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κοντσίλα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ούρναουτ 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Τσεμπούλ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Χρίμπαρ–λ (53% υπ - 40% άριστες) / Κλόμπουτσαρ, Ρόπρετ 1 (1 άσο).
Ελλάδα (Δρίκος) Στιβαχτής, Πετρέας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (7/13 επ., 50% υπ. – 30% άριστες), Φράγκος 6 (6/12 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Τζούριτς 13 (13/33 επ.), Γκαράς –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Πρωτοψάλτης 2 (2/6 επ.), Ασπιώτης, Σμαραγδής.