Γερμανία

Δεν την άφησε να... ξεφύγει

Με ένα γρήγορο γκολ η Βόλσφμπουργκ έκανε την αρχή και τελικά «σκότωσε» το Αμβούργο με 3-1 στην 31η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, κρατώντας την κάτω απ' τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με φόρα συνεχίζει το κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ η Βόλφσμπουργκ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Αμβούργου στην 31η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με ένα γκολ του Πέρισιτς στο δεύτερο μόλις λεπτό του ματς, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο ντε Μπρούιν διπλασίασε τα τέρματα, για να τα κάνει ο Όλιτς στο 49' τρία.

Το Αμβούργο μείωσε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ιλίσεβιτς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τους βαθμούς που χρειάζεται, ώστε να ξεφύγει απ' τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και έμεινε κάτω απ' τη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η Βόλφσμπουργκ έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, προσπερνώντας την Λεβερκούζεν που αγωνίζεται αύριο (Κυριακή) κόντρα στη Νυρεμβέργη.