Κολύμβηση

Δεύτερος ο Χρήστου

Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο μίτινγκ κολύμβησης του Λουξεμβούργου κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 49.19 και σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στο Λουξεμβούργο με δύο χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, όπως και δύο ατομικά ρεκόρ και τρία ρεκόρ διοργάνωσης.

Ο Χρήστου βρέθηκε πίσω μόνο από τον Βρετανό Ντάνκαν Σκοτ, που με 48.75 πήρε το χρυσό μετάλλιο. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ιταλός Μάρκο Όρσι με 49.65.

Έκτος στον τελικό των 100 μέτρων πεταλούδα τερμάτισε ο Στέφανος Δημητριάδης στην ίδια διοργάνωση. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε την απόσταση σε 54.01, ενώ πρώτος ήταν ο Ούγγρος σταρ Λάζλο Τσεχ με 52.69.