Βόλεϊ

Διαστημικός Γιορντάνοφ «μπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό

Με φοβερή εμφάνιση και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να βγάζει φωτιές η Κηφισιά επιβλήθηκε 3-2 του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου. Διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση οι «πράσινοι».

Την εμφάνιση της ζωής του έκανε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ και οδήγησε την Κηφισιά σε επική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ και πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Ο έμπειρος διαγώνιος πέτυχε 43 πόντους με 56% ευστοχία έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, με τον σύλλογο της Κηφισιάς να παίρνει άξια την πρόκριση, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα μέχρι το 22-20, με τους «πράσινους» να κάνουν την ανατροπή και μετά από πέντε σετ μπολ να κάνουν το 1-0 με 27-29.

Το 1-1 στα σετ έκανε με σχετική ευκολία η Κηφισιά, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, με το τρίτο σετ να εξελίσσεται σε νέο θρίλερ.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο 16-13, ζητώντας μπλοκ άουτ σε επίθεση του Λάππα που δόθηκε άουτ, με τον Κώστα Αρσενιάδη να αποβάλλεται από την πάγκο. Ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε 16-17, μεμ την Κηφισιά να απαντάει στο 23-22 και τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν τελικά με μεγάλη ανατροπή.

Η Κηφισιά με κατάθεση ψυχής ισοφάρισε εύκολα και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου οι «πράσινοι» αυτοκτόνησαν. Ξεκίνησε δυνατά και πήρε εύκολα το προβάδισμα, όμως ένα σερί 3-0 έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά (12-11). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε πρώτος στο ματς μπολ (12-14), όμως μετά από δύο χαμένα ματς μπολ η Κηφισιά ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση.

Έντονες διαμαρτυρίες από τους «πράσινους» για την τελευταία φάση. Σε επίθεση του Μπελκαρέχο ζητούν μπλοκ άουτ, με τον διαιτητή να δίνει άουτ και να γίνεται το 16-14.

Η Κηφισιά στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ορεστιαδα που νωριτερα είχε κερδίσει με 3-1 την Κύζικο.

Τα σετ: 3-2 (27-29, 25-23, 24-26, 25-19, 16-14)
ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μουρουτης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Πούλκο 1 (1/4 επ.), Γιορντάνοφ 43 (38/68 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (61% υπ. – 30% άριστες) / Λάππας 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Εφραιμίδης 5 (4/4 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 60% αριστες)
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μελγκαρέχο 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/7 επ.), Τσίροβιτς 15 (11/26 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γκονζάλεζ 36 (33/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δαρίδης –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Δημητριάδης, Μπέλος, Πανταλέων 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)