Χάντμπολ

Διατήρησε το απόλυτο η ΑΕΚ

Με άνεση «πέρασε» από την έδρα του Ιωνικού Ν.Φ. η ΑΕΚ και με το 26-13 για την έκτη αγωνιστική της Handball Premier διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ νίκησε 26-13 τον Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια για την έκτη αγωνιστική της Handball Premier και διατήρησε το απόλυτο, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 8-3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ιωνικός προσπάθησε να κρατηθεί μέσα στον αγώνα, όμως η «Ένωση» είχε τις λύσεις επιθετικά και κατάφερε να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά και να φτάσαμε στο 7-14 στο 30’.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και φτάσαμε στο +13.

Τραυματίας από τον αγώνα έφυγε ο Νίκος Αντωνόπουλος, καθώς χτύπησε στο γόνατο.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-8, 5-9, 6-10, 6-12, 7-14 (ημχ) 7-17, 8-18, 9-21, 10-22, 12-23, 13-26

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης, Π. Μπούτος 1, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 2, Κοτσιρας, Λιόλιος 5, Τσάτσας

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής, Μωραΐτης 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου 3, Άρσιτς, Μπουνέτα 1, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/3-1/1

Παρατηρήσεις: Στο 38:34 ο αγώνας διακόπηκε για 3 λεπτά, λόγω ρίψης νερού στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των οπαδών της ΑΕΚ. Αφού ο χώρος καθαρίστηκε, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Ουδεμία άλλη παρατήρηση.