Βόλεϊ

Διέλυσε την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Χωρίς καμία δυσκολία ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΑΕΚ, στο -άλλοτε ντέρμπι-ματς της Α1 βόλεϊ γυναικών, στην πέμπτη αγωνιστική . Πήρε το νησιωτικό ντέρμπι ο ΑΟ Θήρας.

Με το απόλυτο των νικών συνεχίζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΑΕΚ στην πέμπτη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «πράσινες» έκαναν το «5Χ5», με τις κιτρινόμαυρες, των χιλίων προβλημάτων, να μπαίνουν δυνατά στο ματς, χωρίς όμως να αντέχουν μέχρι το φινάλε.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άσκησε πίεση μέχρι το 16-16, ενώ στη συνέχεια φάνηκε να ξεμένει από ενέργεια και άνοιξε τον δρόμο στον Παναθηναϊκό για την εύκολη νίκη.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 14-25

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια, Καλαφατάκη, Καράτερζη, Ζίγκα, Βάθη, Γεωργαντά, Αργυροπούλου –λ/Μπελιά-λ, Βενέτη
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Παπαδόπουλου, Καρπουζά, Πολ, Μερτέκη, Λαγουδάκη, Φιλντ, Ρόγκα -λ /, Καββαδία, Ρίτσι, Χρυσομαλλη, Κωνσταντινίδου

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Άρης επικράτησε 3-0 της Θέτιδας και πανηγύρισε την τρίτη φετινή του ήττα. Οι κιτρινόμαυρες πήραν από νωρίς διαφορά και στα τρία σετ, την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε, για την άνετη επικράτηση.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-20
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Νίκιτς, Καραφουλλιδου, Κελεσίδου –λ / Γουγούση, Πήττα, Χαραβελούλη, Σταματ;iου
Θέτις Β.( Γεωργοπούλου): Κιουτσιούκη, Αργυροπούλου, Τουρνάκη, Χριστινίδου, Μελετιάδη, Βαρουδάκη, Ξυντάρα -λ / Τοντάι, Λεωνίδου, Κερασιώτη

Νίκη που την ανέβασε στην έκτη θέση της βαθμολογίας πήρε το Μαρκόπουλο επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Το Μαρκόπουλο πήρε το προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ, εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένο και έφτασε άνετα στην κατάκτηση των σετ, ενώ η Ελπίδα πίεσε λίγο περισσότερο στο τρίτο σετ, χωρίς να καταφέρει να σταματήσει τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-21
Μαρκόπουλο: Σόουζα, Κλέιν, Μερκάντο, Διάλλα, Λιάγκη, Δικαιούλια, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση
Ελπιδα (Χρυσομαλλίδης): Καλαντάτζε, Μπολέτου Μ., Γουίλσον, Καλανταρίδου, Γεροβασιλείου, Νώτη, Σουπιώνη –λ / Δάκου-λ, Παπάζογλου, Καραμούτσα, Γκοβεδάρου, Δροσοπούλου, Κ. Μπολέτου, Καλαϊτζάκη.

Σε ντέρμπι της αγωνιστικής αναδείχτηκε το Αίας Ευόσμου-Ηλιούπολη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά στο ται μπρέικ. Οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαία μάχη μέχρι το φινάλε του ματς, όπου ο Αίαντας πήρε τα ηνία μετά το 12-13 και με τρία σερί μπλοκ πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 15-25, 25-14, 15-13
Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Κλίβελαντ, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Γεωργιάδου -λ / Σωτήρογλου –λ, Αποστολίδου, Τζιαρλή, Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Λάβδα, Γιοβάνη, Κις, Σπανού, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ / Μαθιουδάκη –λ, Τσουμήτα, Γκρέκα