Ευρώπη

Έγραψε ιστορία η Καρσίγιακα

Το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της πανηγυρίζει η ομάδα μπάσκετ της Καρσίγιακα η οποία επικράτησε στον τελικό της διοργάνωσης της Εφές των Αγγέλου και Βασιλειάδη με 66-65.

Σε έναν τελικό που έσπασε καρδιές η Καρσίγιακα κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου της ιστορίας της και δεύτερου τίτλου της συνολικά μετά το πρωτάθλημα της περιόδου 1986-1987. Η ομάδα της Σμύρνης επικράτησε της «ελληνικής» Εφές Αναντολού, των Βαγγέλη Αγγέλου και Κώστα Βασιλειάδη με 66-65, χάρις σε εύστοχη βολή του Ντίξον στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στον σκορ και έτσι έφτασαν να είναι ισόπαλες 62-62 με δύο λεπτά να απομένουν.

Ο Εστεμπαν Μπατίστα με δικό του καλάθι και βολές έκανε τη ζημιά στην πρώην ομάδα του στο τελευταίο λεπτό δίνοντας προβάδισμα στην Καρσίγιακα με 65-62. Το φάουλ όμως πάνω στον Πλάνινιτς σε προσπάθεια τριών πόντων 19’’ πριν το φινάλε έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να φέρει ξανά το ματς στα ίσια (65-65). Ο χρόνος που απέμενε ήταν για την Καρσίγιακα η οποία φρόντισε να τον εξαντλήσει. Στο 1’’ για το φινάλε ο Πλάνινιτς έκανε φάουλ στον Ντίξον ο οποίος με 1/2 βολές έγινε ο ήρωας της ομάδας τους διαμορφώνοντας το 66-65 και χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της.

Μπατίστα και Ντίξον οι κορυφαίοι των Κυπελλούχων με 14 και 19 πόντους, αντίστοιχα. Για την Εφές 17 είχε ο Πλάνινιτες και από 12 οι Βασιλειάδης και Γκονλούμ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-35, 52-53, 66-65

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Μπανς 8, Αλτιντιγκ 7, Ντίξον 19, Ντεμίρ 4, Μπατίστα 14, Γουίλιαμς 5, Ντίμπλερ 9, Σεντούρκ.

Εφές (Αγγέλου): Μπαλμπάι 4, Οσμάν, Βασιλειάδης 12, Μπατούκ 3, Γκονλούμ 12, Σαβάνοβιτς 5, Γκόρντον 2, Πλάνινιτς 17, Μπιέλιτσα 10.