Γενικά

Έγραψε ιστορία ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ Πετρούνιας!

Στην κορυφή του κόσμου ξανά ο Λευτέρης Πετρούνιας! Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το back to back χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, έχοντας 15.433 βαθμούς στον τελικό των κρίκων στο Μόντρεαλ!

Κανείς δεν κουνάει από την κορυφή τον Λευτέρη Πετρούνια!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έγραψε ιστορία στο αγώνισμα των κρίκων, καθώς στον τελικό του αγωνίσματος στο Μόντρεαλ, συγκέντρωσε 15.433 βαθμούς και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15.333 βαθμούς και τρίτος ήταν ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.266.

Έτσι, ο 27χρονος «άρχοντας των κρίκων» έγινε ο ένατος αθλητής στην ιστορία του αγωνίσματος που κατακτά back to back παγκόσμιο τίτλο, ενώ από την άλλη αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη του, που νέο προσωπικό ρεκόρ και παράλληλα ισοφάρισε το επίτευγμα του Βλάση Μάρα, ο οποίος έχει δύο χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα ενόργανης χάρη στους αλλεπάλληλους θριάμβους του στο μονόζυγο τη διετία 2001-2002.