Βόλεϊ

Έκανε προπόνηση και βρέθηκε κορυφή ο Παναθηναϊκός

Μέσα σε μια ώρα, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0 σετ στη Θεσσαλονίκη για την έκτη αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ελπίδα στους Αμπελόκηπους 3-0 σετ στο ματς που ολοκλήρωσε την έκτη αγωνιστική της Volley League και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, ενόψει του ντέρμπι "αιωνίων" την επόμενη εβδομάδα, αφήνοντας τους νεοφώτιστους στην προτελευταία θέση και χωρίς νίκη.

Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση αγωνίστηκε χωρίς τους βασικούς της παίκτες σε πάσα και διαγώνιο. Ο Παναθηναϊκός είχε υποδειγματική ανάπτυξη, ενώ ο Γιάκομπσεν έκανε τρομερό παιχνίδι, τροφοδοτώντας όλους σχεδόν τους συμπαίκτες του.

Οι «πράσινοι» είχαν μπλοκ, πρώτους χρόνους και ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση, ξεπερνώντας το 70%.

Τα σετ: 10-25, 10-25, 16-25

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης, Επιτροπάκης 1 (1/2επ.), Ποχάνης 6 (6/9επ.), Γαληρόπουλος 1 (1/6επ., 38%υπ., 15%αρ.), Καπετανίδης 5 (5/16επ., 47%υπ., 16%αρ.), Ιλουόνι 3 (2/5επ., 1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 72%υπ., 22%αρ.), Σταυρίδης (λ), Παπαδόπουλος, Μάρτσης, Χαριδήμου 3 (3/8επ.), Καρακόλιας, Γκόρτσανιουκ 3 (3/7επ., 83%υπ., 33%αρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (8/10επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (4/6επ., 64%υπ., 29%αρ.), Πανταλέων 7 (4/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ) / Ζήσης (λ. - 75%υπ., 25%αρ.), Παλαιολόγος, Πελεκούδας 6 (5/5επ, 1 άσσος), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.)