Έκανε… σεφτέ ο Ηλυσιακός

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηλυσιακός, που επικράτησε 69-59 των Τρικάλων στα Ιλίσια για την 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Κορυφαίοι για τους νικητές Στέφενς, Μποντζ και Καυκής.

Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα, πήρε την πρώτη βαθμολογική «ανάσα» για φέτος, αφού αγνοούσε τη νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Αντίθετα, οι Θεσσαλοί έμειναν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα, αφού μετρούν τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Κακό ποιοτικά το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να το ελέγχουν σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του και τους φιλοξενούμενους –είχαν καλύτερους του Γιούιν και Μουτακαμπίρ -να «πληρώνουν» την αστοχία και τα πολλά τους λάθη.

Ο αγώνας:

Με εκατέρωθεν άστοχα σουτ και λάθη ξεκίνησε το παιχνίδι στα Ιλίσια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-8 στο 5΄με εύστοχες προσπάθειες του Σμιθ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με τους Γιούιν και Μουτακαμπίρ, αλλά ανανέωναν πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Αυτοί οι δύο ήταν που πρωταγωνίστησαν στο μίνι σερί των φιλοξενούμενων, που έκλεισαν τη περίοδο προηγούμενοι 15-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός «έσφιξε» την άμυνά του και με τον Στέφενς να επιδίδεται σε ρεσιτάλ κοψιμάτων, (5 στα πρώτα 12 λεπτά!) σε συνδυασμό με πέντε συνεχόμενους πόντους του Καυκή, προηγήθηκε 21-15 (στο 13΄με σερί 7-0) και 27-17, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Τα Τρίκαλα έκαναν πολλά λάθη (8 στο ημίχρονο) και ήταν άστοχα σε δίποντα και τρίποντα (11/30 σουτ), με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή με το σκορ. Την ίδια ώρα ο Ηλυσιακός σούταρε με 70% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα και δημιουργούσε με ευχέρεια (9 ασίστ). Ο Στέφενς, εκτός από τα αμυντικά του καθήκοντα ήταν εξαιρετικός και στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 13 πόντους, 37-24 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-28.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά δράση για τον Ηλυσιακό είχε αναλάβει ο Μποντζ, που έβαλε μπροστά με 15 πόντους την ομάδα του (45-30 στο 25΄). Σε εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις με τους Γιούιν και Έβανς και με επί μέρους 11-2, μείωσαν σε 47-41, δέκα λεπτά πριν το φινάλε και έδωσαν νόημα ξανά στο παιχνίδι. Ο Ηλυσιακός με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρήκε λύσεις με τους Καυκή και Ιωάννου και με επί μέρους 9-3 προηγήθηκε 56-44 επτάμιση λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Ακολούθησε ένα επί μέρους 8-2 των φιλοξενούμενων για το 58-52, ενώ απέμεναν τριάμισι λεπτά. Με συνεχόμενες βολές του Χατζή από τη μία πλευρά και του Μουτακαμπίρ από την άλλη, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με τον Ηλυσιακό να προηγείται 64-56. Ένα τρίποντο του Σμιθ στην αμέσως επόμενη φάση, διαμόρφωσε το 67-56, βάζοντας τέλος στα όνειρα των Τρικάλων…

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 40-28, 47-41, 69-59.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 11 (1), Αντωνάκης 3, Σμιθ 13 (3), Χατζής 9, Ζούμπος, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 11 (1) (8ριμπ. και 6 τάπες), Βαβάτσικος, Ιωάννου 8, Τζουγκαράκης, Μπόντζ 11, Άντερσον 1.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 6, Περούνιτσιτς, Γιούιν 15 (14ριμπ.), Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς, Κόμματος 2, Γκρέιντζερ 9 (1), Δελληγιάννης 4, Ματαλόν 7 (1), Φούντας, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 14 (2).

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Ψαριανός, Παναγιώτου.