Βόλεϊ

Έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Σε ένα ματς με πολλές ανατροπές, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τη Σουργκούτ στου Ρέντη στο πρώτο ματς για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και ελπίζει για την πρόκριση στους "16".

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τη ρωσική Σουργκούτ στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ των ανδρών και πήρε ένα προβάδισμα για την πρόκριση στους "16", αφού χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς της Ρωσίας σε δύο εβδομάδες ή, στη χειρότερη, ήττα με το ίδιο σκορ για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 1-0, έμειναν πίσω με 1-2 σετ, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να "γυρίσουν" την κατάσταση και να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 27 πόντους, ενώ καταπληκτικός ήταν και ο Άθος Κόστα που είχε 16 πόντους.

«Χρυσή» αλλαγή για τον Σλόμπονταν Μπόσκαν ο Ανδρέας Φράγκος, ο οποίος πέρασε στο τέλος του τρίτου σετ αντί του Τσούπκοβιτς, τελειώνοντας δύσκολες φάσεις, ενώ αυτός ήταν που έδωσε τη νίκη με άσσο για το 15-13.

Για τους Ρώσους, ο Αλεξέι Ρόντιτσεφ είχε 23 πόντους, ωστόσο κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Κίριλ Ουρσόφ με 17 πόντους.

Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 6-6, η Σουργκούτ ξέφυγε με +3, όμως το σερβίς του Στιβαχτή δυσκόλεψε την υποδοχή των Ρώσων και στην αμέσως επόμενη φάση οι Πειραιώτες χρεώθηκαν με λάθος θέσεις. Ωστόσο, με ένα σερί 4-0 με «εκτελεστές» τους Αγκάμεζ-Φράγκο, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 12-10. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν δυο φορές, αλλά Αγκάμεζ και Φράγκος με άσο διαμόρφωσαν το τελικό 15-13.

«Είμαι ικανοποιημένος από το 3-2. Δεν ήταν εύκολο. Νομίζω το μεγαλύτερό μας πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε συνηθίσει να αγωνιζόμαστε σε αυτό το επίπεδο. Η Σουργκούτ παίζει συνέχεια τέτοιου είδους αγώνες, καθώς το ρωσικό πρωτάθλημα ίσως να είναι και το καλύτερο της Ευρώπης. Αντίθετα εμείς, με εξαίρεση κάποιες ομάδες στην Ελλάδα, δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιες δυσκολίες. Φυσικά, όμως, είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών και από αυτά που δείξαμε στο γήπεδο.

Δεν ξέρω πως θα είναι στη Ρωσία, σίγουρα θα είναι δύσκολα, αλλά θα πάμε για τη νίκη. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε μία πολύ καλή ομάδα σε μία δύσκολη έδρα», τόνισε ο Σέρβος προπονητής των κυπελλούχων Ελλάδος μετά τη λήξη της αναμέτρησης.