Βόλεϊ

Έκανε το καθήκον του…

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα.

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε σχετικά άνετα 3-1 σετ του Μαρκόπουλου στο Σαντορίνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και μείωσε στο -4 στην πέμπτη θέση από την τέταρτη ΑΕΚ, οπότε ελπίζει να «κλέψει» από την «Ένωση» την πρώτη τετράδα. Αντίθετα, η ομάδα των ανατολικών προαστίων εξακολουθεί να βρίσκεται στις επικίνδυνες θέσεις.

Το Μαρκόπουλο αγωνίστηκε χωρίς την Κάρπεντερ, ενώ από τις γηπεδούχες απουσίαζαν οι αδελφές Ψυλλάκη και η Βαρουδάκη, ενώ Οικονομίδου, Καρπουζά και Τένεβα αγωνίστηκαν, αντιμετωπίζοντας διάφορα προβλήματα τραυματισμών.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟΘ έφτασε σε ένα +3, το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο, αλλά με τη Βεργίδου, η διαφορά πήγε στο +8.

Το Μαρκόπουλο ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα για να φτάσουμε στο 18-21. Η Θήρα ισοφάρισε 21-21, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 21-22, όμως τα συνεχόμενα λάθη του έφεραν το 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες με φοβερή πίεση από το σερβίς κατάφεραν να αποκτήσουν ένα +8 και έφτασαν στο +11.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως εκεί ο ΑΟΘ ξέφυγε με 11-7, 14-8.

Απόστολος Οικονόμου: «Είχαμε πολλά προβλήματα και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια, γιατί έβγαλαν το παιχνίδι με επιτυχία. Με αυτή τη νίκη συνεχίζουμε την προσπάθεια, περιμένοντας μην τυχόν "στραβοπατήσει" η ΑΕΚ. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι είμαστε στην αρχή ενός σημαντικού πρότζεκτ, το οποίο στηρίζει η διοίκηση και όλο το νησί και χαιρόμαστε που ικανοποιήσαμε τον κόσμο μας».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο σετ, αλλά εκεί δείξαμε μεγάλη νευρικότητα κι η "ανατροπή" σε εκείνο το σημείο ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Σε γενικές γραμμές, είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κάναμε απέναντι σε μια ομάδα με πολλές έμπειρες αθλήτριες κι ελπίζω ότι θα παίξουμε έτσι και στα τρία τελευταία παιχνίδια μας».

Τα σετ: 25-17, 25-22, 15-25, 25-15

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μουντάκη 12 (11/27 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 6 (5/10 επ., 1 μλοκ), Οικονομίδου 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 15 (9/28 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βεργίδου 9 (2/5 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (42% υπ. – 26% άριστες) / Ξαγοραράκη 1 (1 άσο), Νικολαΐδου

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Πολυδώρου 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Λιάγκη 13 (12/32 επ., 1 άσο, 34% υπ. – 28% άριστες), Ψωμά 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 18% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 5 (1/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 14 (9/24 επ., 5 άσοι), Κοκκίου –λ 42% υπ. – 26% άριστες) / Γιαννέλου Χ., Κωνσταντώνη