Βόλεϊ

«Έκοβε και έραβε» η Τοντάι

Εντυπωσίασε η 20χρονη κεντρική με το North Carolina - Φοβερό ποσοστό επίθεσης από Αλεξάκου

Με πρωταγωνίστριες τις Ελληνίδες αθλήτριες ολοκληρώθηκαν και αυτή την εβδομάδα τα πανεπιστημιακά και κολεγιακά πρωταθλήματα βόλεϊ των ΗΠΑ.

Πρόσωπο των ημερών ήταν η Αριστέα Τοντάι με δύο καταπληκτικές εμφανίσεις στις νίκες του North Carolina. Η 20χρονη έκανε ρεκόρ πόντων για φέτος με 26.

Σταθερή αξία η Αλεξάκου, είχε τρομερό ποσοστό (58%) στην επίθεση με 15 πόντους, στην νίκη του St John’s επί του Providence.

Πολύ καλές και αυτή την εβδομάδα οι Καρακάση και Πατέλη, ενώ επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις Παπάζογλου και Μπαμπίρη.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελληνίδων αθλητριών

Αριστέα Τοντάι

Σούπερ εβδομάδα για το North Carolina (5-9) και την Αριστέα Τοντάι με δύο σπουδαίες νίκες στην Atlantic Coast Conference και μεγάλη πρωταγωνίστρια την 20χρονη κεντρική που είχε συνολικά 26 πόντους με 4 άσους, 8 μπλοκ και 4 άμυνες.

Μάλιστα στο παιχνίδι κόντρα στο Virginia Tech είχε 15 πόντους που αποτελούν ατομικό ρεκόρ για φέτος, αγγίζοντας το ρεκόρ καριέρας που έχει στις ΗΠΑ από τις 7 Σεπτεμβρίου 2018 (16 πόντοι στην νίκη με Oklahoma).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το North Carolina στο πρώτο του ματς νίκησε το ΝC State της Λυδίας Αδάμ.

Τα αποτελέσματα

Vs ΝC State 3-2 (23-25, 25-20, 25-18, 21-25, 15-12)
Vs Virginia Tech 3-1 (25-20, 22-25, 25-22, 25-21)
Επόμενες υποχρεώσεις
11/10 Miami
13/10 Florida State
Ευφροσύνη Αλεξάκου- Αριάδνη Καθάριου
Kαλή εβδομάδα για το St John’s (10-7) στην περιφέρεια Big East, αφού το πανεπιστήμιο των Αλεξάκου- Καθάριου νίκησε εύκολα 3-0 το Providence της Έλενας Λεονταρίδου (συμμετοχή σε ένα σετ), ενώ έπαιξε στα ίσια και το Creighton (Νο13 στην χώρα σύμφωνα με τους προπονητές), χάνοντας οριακά τα δύο από τα τρία σετ.

Η 19χρονη ακραία Ευφροσύνη Αλεξάκου είχε 29,5 πόντους στα δύο ματς, αλλά ξεχώρισε για την εντυπωσιακή της εμφάνιση στο δεύτερο ματς με 58% αποτελεσματικότητα (14/21) και 15 πόντους.

Πολύ καλή και η 19χρονη κεντρικός Αριάδνη Καθάριου με 17 πόντους στα δύο ματς.

Vs Creighton 0-3 (24-26, 25-27, 19-25)
Vs Providence 3-0 (25-11, 25-20, 25-16)
9/10 Villanova
11/9 Butler
12/10 Xavier
Κωνσταντίνα Πατέλη
Το West Virginia Tech University (14-7) της Κωνσταντίνας Πατέλη συνέχισε τις υψηλές… πτήσεις στην River State Conference με άλλες δύο νίκες αυτή την εβδομάδα.

Η 20χρονη πασαδόρος πρόσθεσε τρεις εντυπωσιακές εμφανίσεις εκτελεστικά (20,5 πόντους με 7 άσους), δημιουργικά (119 ασιστ) και ανασταλτικά (40 άμυνες).

Μάλιστα το πανεπιστήμιο της Πατέλη θα μπορούσε να έχει και 3/3, αν δεν είχε τόσο μεγάλο πρόβλημα στο φιλέ (3-15 μπλοκ) κόντρα στο Rio Grande.

Vs Rio Grande 2-3 (28-26, 21-25, 21-25, 25-18, 12-15)
Vs Ohio 3-0 (25-23, 25-18, 25-12)
Vs Indiana 3-1 (25-12, 21-25, 25-15, 25-14)
11/10 Asbury
12/10 Midway
Έλενα Καρακάση
Οι φοβερές εμφανίσεις της Έλενας Καρακάση (15,5 πόντους, 84 ασιστ, 18 άμυνες) δεν ήταν αρκετές για το Syracuse University (4-7) που έχασε και τα δύο ματς αυτή την εβδομάδα στην Atlantic Coast Conference.

Vs Wake Forest 1-3 (19-25, 25-17, 17-25, 24-26)
Vs Duke 2-3 (24-26, 22-25, 25-19, 25-22, 15-17)
11/10 Pittsburgh
13/10 Virginia
Μαριαλένα Μπαμπίρη
Έχασε το νικηφόρο σερί, αλλά και την φόρμα του το Lyon College (11-9), της Μαριαλένας Μπαμπίρη αφού είχε αρνητικό πρόσημο (δύο ήττες- μία νίκη) και αυτή την εβδομάδα. Πάντως η 19χρονη κεντρική σε αντιδιαστολή με την εικόνα της ομάδας της ήταν πολύ καλή με 18 πόντους και ειδικά στο τελευταίο ματς όπου ξεχώρισε με 9,5 πόντους εκ των οποίων οι 7 από μπλοκ.

Vs College Of The Ozarks 0-3 (22-25, 16-25, 20-25)
Vs Freed-Hardeman 0-3 (13-25, 18-25, 18-25)
Vs Williams Baptist 3-1 (18-25, 25-23, 25-11, 25-23)
8/10 Crowleys
11/10 Harris- Stowe
12/10 Missouri Baptist
Ηρώ Χούντα-Zωή Σερόλη
Με καλές εμφανίσεις από την Ζωή Σερόλη το Green Bay (10-6) συνέχισε να έχει θετικό πρόσημο στην Horizon League. Η 19χρονη ακραία είχε 17 πόντους στα δύο απαιτητικά παιχνίδια με Οakland και Cleveland που κρίθηκαν στα πέντε σετ.

Vs Oakland 3-2 (25-12, 24-26, 12-25, 26-24, 15-12)
Vs Cleveland State 2-3 (25-22, 25-17, 24-26, 22-25, 7-15)
11/10 Youngstown
13/10 IUPUI
Ζωή Φάκη
Το Pitt (15-1) της Ζωής Φάκη συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στην Atlantic Coast Conference. Η 21χρονη διαγώνια είχε συμμετοχή και στα δύο ματς.

Vs Miami 3-0 (26-24, 25-23, 25-17)
Vs Florida State 3-1 (25-15, 26-24, 14-25, 25-19)
11/10 Syracuse
13/10 Boston
Ειρήνη Ματσούκα
Η δευτεροετής ακραία του Northwest College (4-14) ήταν και πάλι πρωταγωνίστρια με 36 πόντους σε δύο ματς, ενώ παραμένει στην 2η θέση του πίνακα με τις περισσότερες τελειωμένες επιθέσεις του NJCAA, έχοντας πλέον 5 ανά σετ!

Vs Sheridan 3-1 (25-21, 25-23, 22-25, 25-19)
Vs Casper 1-3 (20-25, 20-25, 25-19, 17-25)
11/10 Eastern
12/10 Laramie
Χρυσάνθη Σταματίου- Δήμητρα Τζιαρλή
Με την 19χρονη κεντρική Δήμητρα Τζιαρλή να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους (3) στη σεζόν με τα περισσότερα μπλοκ (5) στην αναμέτρηση με το USF, και την 20χρονη ακραία/διαγώνια Χρυσάνθη Σταματίου να έχει συμμετοχή στα δύο ματς, το Cincinnati (12-4) σημείωσε δύο ακόμα νίκες στην περιφέρεια American Athletic Conference.

Vs UCF 3-0 (25-19, 26-24, 25-20)
Vs USF 3-1 (23-25, 25-21, 25-12, 26-24)
11/10 UConn
13/10 Temple
Κατερίνα Παπάζογλου
«Όαση» στην αγωνιστική…. κατρακύλα του Temple University (9-6) -που μετράει 6 σερί ήττες - είναι η Κατερίνα Παπάζογλου. Η 21χρονη ακραία ήταν μακράν η κορυφαία της ομάδας της, αφού σημείωσε 43 πόντους με 22 άμυνες στα δύο παιχνίδια στην περιφέρεια American Athletic Conference!

Vs UConn 1-3 (25-21, 16-25, 20-25, 25-27)
Vs Houston 2-3 (22-25, 21-25, 25-23, 25-11, 12-15)
11/10 ECU
13/10 Cincinnati
Έλενα Μπάκα
Πολύ κακή εβδομάδα για το Saint Mary’s College (4-10) της Έλενας Μπάκα με τρεις ήττες και 0-9 σετ! Η 17χρονη ακραία σημείωσε 29,5 πόντους, ενώ είχε και 25 άμυνες στα τρία παιχνίδια.

Vs Santa Clara 0-3 (24-26, 22-25, 21-25)
Vs San Diego 0-3 (20-25, 16-25, 14-25)
Vs BYU 0-3 (12-25, 22-25, 27-29)
10/10 Gonzaga
12/10 Portland
Αλεξάνδρα Δροσοπούλου
Mία νίκη και μία ήττα για το University of Illinois Chicago (12-6). Η 21χρονη ακραία Αλεξάνδρα Δροσοπούλου είχε συμμετοχή και στα δύο ματς.

Vs Youngstown State 3-0 (25-19, 25-16, 25-23)
Vs Oakland 0-3 (20-25, 18-25, 20-25)
11/10 Wright State
13/10 Cleveland
Ναυσικά Παπαβασιλείου
Άλλη μία καλή εβδομάδα για το Lindsey Wilson College (16-4) στη σεζόν με τρεις νίκες και μία ήττα σε τέσσερις αγώνες. H 19χρονη πρωτοετής Ναυσικά Παπαβασιλείου συμμετείχε στα δύο από τα τέσσερα παιχνίδια, ενώ σκόραρε και 4 πόντους.

Vs Georgetown 0-3 (19-25, 18-25, 15-25)
Vs Thomas More 3-1 (25-15, 22-25, 25-23, 25-21)
Vs Shawnee State 3-0 (25-19, 25-13, 25-9)
Vs Life University 3-2 (25-22, 25-23, 26-28, 13-25, 15-8)
10/10 Pikeville
12/10 Brescia
Ευαγγελία Αθανασιάδου
Από…. πεντάρα σε… πεντάρα για το Iowa Western Community College (18-5) που μέσα σε δύο εβδομάδες έχει τρέξει ένα τρομερό σερί 11-0! Μάλιστα αυτή την εβδομάδα δεν έχασε ούτε σετ (15-0)! Η 18χρονη πασαδόρος Ευαγγελία Αθανασιάδου έπαιξε κόντρα στο Labette και είχε πολύ καλή παρουσία με 36 ασιστ και 2,5 πόντους.

Vs Indian Hills 3-0 (26-24, 25-23, 25-20)
Vs Cloud Country 3-0 (25-16, 25-19, 25-13)
Λήδα Κάστανου
Mία ήττα για το Bradley University (6-9) της 21χρονης διαγώνιας αυτή την εβδομάδα στη Missouri Valley Conference.

Vs Illinois State 3-2 (18-25, 25-21, 26-24, 11-25, 15-10)
11/10 Northern Iowa
12/10 Drake
Έλενα Γκιούρδα
Το Simpson University (4-14) της Έλενας Γκιούρδα είχε δύο ήττες με την 19χρονη ακραία να συμμετέχει και στα δύο παιχνίδια, έχοντας 2 πόντους.

Vs La Sierra 0-3 (11-25, 18-25, 21-25)
Vs Marymount 2-3 (25-15, 25-22, 18-25, 20-25, 10-15)
11/10 Pacific
12/10 UC Merced
Ιωάννα Χαριτωνίδη
Mε μία νίκη και μία ήττα συνοδεύτηκε η δεύτερη εβδομάδα του Texas Rio Grande Valley (8-10) στην Western Athletic Conference. Η 18χρονη Ιωάννα Χαριτωνίδη είχε συμμετοχή και στα δύο ματς με 2 πόντους και 7 άμυνες.

Vs New Mexico 0-3 (26-28, 17-25, 22-25)
Vs California Baptist 3-2 (25-20, 25-18, 20-25, 19-25, 15-13)
10/10 Grand Canyon
12/10 CSU Bakersfield
Φαίη Μπακοδήμου
Ασταμάτητο το Towson University (14-2) της 19χρονης ακραίας, αφού έφτασε τις 8 σερί νίκες, έχοντας 2/2 αυτή την εβδομάδα στην Eastern College Athletic Conference.

Vs Northeastern 3-0 (25-21, 25-21, 25-15)
Vs Hofstra 3-0 (25-15, 25-15, 25-21)
11/10 William and Mary
13/10 Elon
Ιόλη Γεωργακοπούλου
Συμμετοχή και στα δύο ματς του Hampton University (5-9) είχε η 19χρονη κεντρική.

Vs High Point 1-3 (19-25, 25-23, 23-25, 19-25)
Vs Radford 0-3 (12-25, 23-25, 22-25)
11/10 UNC
12/10 South Carolina
Αναστασία Γαλανού
To Villanova (12-3) της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας Αναστασίας Γαλανού συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Big East και πλέον ετοιμάζεται για τον ελληνικό «εμφύλιο» με το St. John’s των Αλεξάκου- Καθάριου.

Vs Xavier 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)
Vs Butler 3-0 (25-23, 25-15, 25-23)
9/10 St. John’s
12/10 La Salle

Όλγα Ζαμπάτη- Γεωργία Τσελέπη

Nίκη για το Quinnipiac University (5-9) μετά από έξι σερί ήττες, αλλά έχει πολλά να διορθώσει ακόμα στην Metro Atlantic Athletic Conference. Η Όλγα Ζαμπάτη είχε συμμετοχή στο ένα από τα δύο παιχνίδια.

Vs Ιona 3-1 (25-20, 25-16, 15-25, 25-19)
Vs Manhattan 2-3 (30-32, 25-17, 25-12, 26-28, 13-15)
9/10 Marist
12/10 Rider
13/10 Saint Peter’s
Ιωάννα Γεωργατζή
Επιτέλους νίκη για το California State University – Long Beach (4-11) της 18χρονης ακραίας/διαγώνιας Ιωάννας Γεωργατζή μετά από έξι σερί ήττες.

Vs CSUN 3-1 (20-25, 25-20, 25-20, 25-20)
10/10 UC Davis
12/10 UC Riverside
Ελένη Λεονταρίδου
Οχτώ σερί ήττες συμπλήρωσε το Providence College (5-12) της 18χρονης κεντρικής Ελένης Λεονταρίδου που συμμετείχε σε ένα ματς.

Vs Seton Hall 2-3 (25-21, 23-25, 23-25, 25-21, 13-15)
Vs St. John’s 0-3 (11-25, 20-25, 16-25)
11/10 Marquette
12/10 DePaul
Λυδία Αδάμ
Δύο γεμάτα παιχνίδια με 10 σετ περιελάμβανε η εβδομάδα για το ΝC State (6-10) της 18χρονης κεντρικής/ διαγώνιας. Μάλιστα το ένα παιχνίδι ήταν κόντρα στο North Carolina της Αριστέας Τοντάι.

Vs North Carolina 2-3 (25-23, 20-25, 18-25, 25-21, 12-15)
Vs Virginia Tech 3-2 (25-19, 28-30, 25-12, 20-25, 15-5)