Βόλεϊ

Εκτός τελικών η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Δε θα βρεθεί στους τελικούς του World League βόλεϊ γυναικών η Εθνική ομάδα, αφού έχασε 1-3 σετ από το Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού, στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών έχασε με 1-3 σετ από το Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό του World League γυναικών και έμεινε εκτός των τελικών της διοργάνωσης, μετά την ήττα με το ίδιο σκορ το Σάββατο στον πρώτο αγώνα και θα αρχίσει πλέον να σκέπτεται τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που ξεκινούν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Στο πρώτο σετ, η Εθνική είχε τα γνωστά προβλήματα στην υποδοχή, όμως αντίστοιχα έκανε ζημιά όποτε είχε την ευκαιρία με τα δικά της σερβίς. Στο δεύτερο σετ, ξεχώρισαν οι οκτώ κερδισμένοι άσοι και οι μόλις εννέα πόντοι, με τους οποίους τελείωσε το Αζερμπαϊτζάν. Πολύ καλά λειτούργησε το ελληνικό μπλοκ, που «έσπασε» πολλές μπάλες, και η άμυνα.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική ήταν ανταγωνιστική, όμως δεν είχε τις λύσεις, με τις Αζέρες να φτάνουν σε πολύ υψηλά ποσοστά στην επίθεση (59%), ενώ δεν κόπηκαν ούτε μία φορά από το ελληνικό μπλοκ και πίεσαν περισσότερο την πρώτη μπάλα. Στο τέταρτο σετ, το Αζερμπαϊτζάν έφυγε από την αρχή μπροστά και δεν απειλήθηκε ποτέ στη συνέχεια και τώρα θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Σλοβενία, 30/6 και 3/7.

Τα σετ: 25-22, 9-25, 25-15, 25-16