Αγγλία

Έλα στον… παππού! (video)

Τι 33 (όπως λένε τα χαρτιά), τι 39 (όπως λέει η πρώην του). Όσων χρόνων κι αν είναι, ο Σάμιουελ Ετό παραμένει «φονιάς». Και αφού… νταχτίρντισε την Τότεναμ (4-0), πανηγύρισε επιδεικτικά σαν παππούς!

Τα επίσημα έγγραφά του λένε πως μεθαύριο κλείνει τα 33. Η Άννα Μπαράνκα πάλι (μια πικαρισμένη πρώην του) ισχυρίζεται πως είναι 39.

Τι σημασία έχει όμως πόσων χρονών είναι ο Σάμιουελ Ετό; Σημασία έχει ότι μπορεί να σκοράρει ακόμα και με… πι!

Αυτό επιβεβαίωσε και απόψε το βράδυ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», οδηγώντας την Τσέλσι σε πολύ δυσκολότερη νίκη απ’ όσο λέει το 4-0 απέναντι στην Τότεναμ!

Μετά από 56 λεπτά λοιπόν, όπου οι «μπλε» τα έβρισκαν μπαστούνια απέναντι στη συμπολίτισσα, ο Καμερουνέζος (σαν υπερήλικας που φέρεται να είναι) είπε να πιάσει το δικό του μπαστούνι.

Ή για την ακρίβεια να παρομοιάσει ως τέτοιο το σημαιάκι του κόρνερ, πανηγυρίζοντας έτσι το γκολ (έπειτα από τραγικό λάθος του Φερτόνχεν) που ξεκλείδωσε τα «σπιρούνια».

Δεν έμεινε όμως εκεί. Και πέφτοντας με την ευκολία… γέρου σε μαρκάρισμα του Καμπούλ τρία λεπτά αργότερα, κέρδισε αποβολή του αντιπάλου του και το πέναλτι με το οποίο ο Αζάρ απλοποίησε τα πράγματα.

Τόσο πολύ, ώστε ο Μπα να βρει σμπαράλια στο τέλος την άμυνα της Τότεναμ. Και μετατρέποντας το τρίποντο σε θρίαμβο (με δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά) να διευρύνει πανηγυρικά το προβάδισμα της Τσέλσι στην κορυφή της Premier League.