Βόλεϊ

Ελπίζει για παραμονή η Κύζικος

Βήμα παραμονής στη Volley League έκανε η Κύζικος Νέας Περάμου μετά το 3-0 σετ επί του Ηρακλή Χαλκίδας για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι άουτ.

Η Κύζικος νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 σετ στη Νέα Πέραμο για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία, αφού πλέον η νεοφώτιστη ομάδα χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 σετ από την Παναχαϊκή στην Πάτρα για σωθεί, αφού, με ήττα της με 0-3 ή 1-3 σετ, θα σωθούν οι Πατρινοί και θα υποβιβαστεί η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-21
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 25-23

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-23 σε 79'

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/8 επ, 1 άσσος), Σονάρι 11 (7/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπεκιάρης 1 (1/4 επ, 57% υπ - 14% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 10 (10/22 επ), Σαρικεΐσογλου 17 (17/26 επ, 55% υπ - 40% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ - 17% άριστες), Γκούλακ 7 (6/6 επ, 1 άσσος, 47% υπ - 21% άριστες), Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/1 επ)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Σπυριούνης 12 (10/19 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ - 14% άριστες), Ντίνας 5 (5/7 επ), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 6 (6/10 επ, 56% υπ - 33% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Τόρες 5 (5/10 επ) / Τσαδήμας (λ, 82% υπ - 45% άριστες), Τάπια 10 (9/15 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 6 (6/13 επ, 58% υπ - 25% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος)

O Νίκος Νεόφυτος τόνισε πως: «Είναι μία αγχωτική, αλλά πολύτιμη νίκη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας έπαιξε ελεύθερα και μας δυσκόλεψε. Κερδίσαμε ένα παιχνίδι με "καθαρό" σκορ, όπως το θέλαμε για τη βαθμολογία, αλλά και την ψυχολογία της ομάδας, που είχε κλονιστεί μετά τα δύο χαμένα τάι μπρέικ.

Εχουν επανέλθει οι τραυματίες μας. Εχουμε μία εβδομάδα να δουλέψουμε καλά και να παίξουμε την παραμονή μας με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Μετά και την αποψινή εμφάνιση, εύχομαι και ελπίζω πως η Κύζικος θα μείνει στην κατηγορία».

Ο Σπύρος Γκολίτσης τόνισε πως: «Χάσαμε μία μάχη, αλλά κερδίσαμε τον "πόλεμο" που ήταν η παραμονή μας στην κατηγορία. Θέλαμε να κλείσουμε τη σεζόν με νίκη, ώστε να "κλειδώσουμε" την ένατη θέση. Κρατάμε την παραμονή μας στην κατηγορία και, μετά από ένα μικρό διάστημα ξεκούρασης, θα κάνουμε τα πλάνα μας για τη νέα σεζόν».