Γερμανία

Ελπίζει σε Τσάμπιονς Λιγκ!

Με τον Σπάχιτς να σκοράρει δύο φορές η Λεβερκούζεν νίκησε 4-1 εκτός έδρας την Νυρεμβέργη και πέρασε στην τέταρτη θέση η οποία δίνει εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα η Λεβερκούζεν αγωνιζόμενη εκτός έδρας απέναντι στη Νυρεμβέργη.

Με τον Σπάχιτς να βρίσκει δύο φορές δίχτυα οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 4-1 φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τους αντιπάλους τους οι οποίοι παραμένουν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και μάχονται για την παραμονή.

Αντίθετα, με το «τρίποντο» αυτό η Λεβερκούζεν πέρασε στην τέταρτη θέση η οποία δίνει ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σπάχιτς στο 16ο λεπτό. Ο Πλάτενχαρτ ισοφάρισε για τη Νυρεμβέργη στο 26’, αλλά οι παίκτες της Λεβερκούζεν δεν προβληματίστηκαν.

Στο 48ο λεπτό ο Μπόνις έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ο Σπάχιτς στο 80ο λεπτό έκανε το 3-1 και –τέλος- ο Χίλμπερτ στο 87ο διαμόρφωσε το 4-1.