Βέλγιο

Επαγγελματική νίκη για Κλαμπ Μπριζ

Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την ουραγό Μονς για την 9η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σταντάρ Λιέγης.

Μια επαγγελματική νίκη πέτυχε η Κλαμπ Μπριζ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος. Χάρη σε τέρμα του Λεστιέν στο 3ο λεπτό της συνάντησης, επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της ουραγού Μονς και πλησίασε στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Σταντάρ Λιέγης, που δοκιμάζεται αύριο (29/09) στην έδρα της Σερκλ Μπριζ.

Στην τρίτη θέση διατηρήθηκε η Ζούλτε Βάρεγκεμ, που πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Λόκερεν, νικώντας την με σκορ 4-2. Δύο γκολ πέτυχε ο Αζάρ (16’ και 48’) και από ένα οι Νέσενς (63’) και Μαλαντά (72’). Από πλευράς ηττημένων και τα δύο τέρματα πέτυχε ο Χαρμπαουί (50’ και 88’ πεν.).

Την ήττα της Λόκερεν εκμεταλλεύτηκε η Γκενκ, που νίκησε 1-0 τη Μαλίν, χάρη σε τέρμα του Γκόριους στο 51ο λεπτό και πέρασε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην ουρά, πλην της Μονς, χωρίς νίκη παρέμεινε και η Μπέβερεν, που ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την Κορτράικ, ενώ το πρώτο της τρίποντο πανηγύρισε η Οστάνδη, που νίκησε, έστω και δύσκολα, με σκορ 1-0 τη Σαρλερουά.