Euro 2016

Έπαιξε, δεν χάρηκε ο Ντουρμάζ

Ισόπαλες (1-1) ήρθαν Αυστρία, Σουηδία για τα προκριματικά του EURO 2016, με τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ να παίζει στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Έπιασε Ρωσία το Μαυροβούνιο.

Ρωσία και Μαυροβούνιο προηγούνται στον έβδομο όμιλο των προκριματικών του EURO 2016.

Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο ξεκίνησε με το… δεξί νωρίτερα, ενώ αυτή του Μπράνκο Μπρνόβιτς επικράτησε 2-0 της Μολδαβίας, χάρις στα γκολ των Βούτσινιτς (45’ +3’) και Τομάσεβιτς (73’) και συγκατοικούν στην πρώτη θέση.

Στην δεύτερη θέση βρίσκονται Αυστρία και Σουηδία, που ήρθαν ισόπαλες (1-1). Το σκορ άνοιξε στο 7’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο αμυντικός της Μπάγερν Μονάχου, Νταβίντ Αλάμπα και ισοφάρισε ο Ερκάν Ζενγκίν πέντε λεπτά αργότερα.

Βασικός ήταν ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ, ο οποίος έπαιξε για 72 λεπτά στο δεξί άκρο της επίθεσης της ομάδας του Ερίκ Χαμνέρ και τη θέση του πήρε προς το τέλος της αναμέτρησης ο Γιοχάν Ελμάντερ.

Τις εκατό συμμετοχές με την Εθνική ομάδα έφθασε ο Ζλάταν Ιμπαραίμοβιτς.