Πόλο

Επέλαση ο Ολυμπιακός, μεγάλη νίκη ο Παναθηναϊκός

Ευρεία νίκη επί του Παλαιού Φαλήρου πήρε ο Ολυμπιακός, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 6-4 στο ντέρμπι επί του Εθνικού, στην ένατη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Άνετες νίκες πανηγύρισαν οι πρωτοπόροι στην ένατη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Παλαιό Φάληρο και επικράτησε 16-5, συνεχίζοντας το αήττητο σερί που τον κρατάει με διαφορά στην κορυφή.

Με ευρεία νίκη συνέχισε και η Βουλιαγμένη, που ξέσπασε 17-3 στο ΝΟ Πατρών, ενώ σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με τον Εθνικό πήρε ο Παναθηναϊκός. Επιβλήθηκε 6-4 παίρνοντας προβάδισμα για την τρίτη θέση έναντι των Πειραιωτών και ισοβάθμησαν με τον ΝΟΒ στη δεύτερη θέση.

Χωρίς δυσκολία συνέχισαν και οι ΠΑΟΚ και Υδραϊκός που επιβλήθηκαν κόντρα σε Καλαμάκι (14-6) και Πανιώνιο (12-3) αντίστοιχα.

Χιος Γλυφάδα
Τεράστιας σημασίας «διπλό» με 5-4 που τον φέρνει στις υψηλές θέσεις του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών πέτυχε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, χάρη σε γκολ του Σκουμπάκη μόλις 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα με τον ΝΟ Χίου στο «νησί της μαστίχας».
Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι όπως εξ αρχής αναμενόταν με το ΝΟ Χίου να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 2-1 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΝΟ Γλυφάδας ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο ημίχρονο οι Χιώτες πήγαν με προβάδισμα 3-2.
Το παιχνίδι ήταν δραματικό και στην Τρίτη περίοδο, με την ομάδα των νοτίων προαστίων να ισοφαρίζει σε 3-3. Η ομάδα της Χίου προηγήθηκε με 4-3, όμως οι Γλυφαδιώτες έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στα δύο τελευταία λεπτά και πήραν μεγάλη νίκη με 5-4.