Euroleague

Επιβλητική… βασίλισσα

Χωρίς να δυσκολευτεί σχεδόν καθόλου, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε το υπέρ της 1-0, στα play offs της Euroleague.

Μόνο για λίγα λεπτά στο ματς επέτρεψε η Ρεάλ στην Μακάμπι να ελπίζει στο break, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά της Euroleague. Οι Μαδριλένοι πέτυχαν τη νίκη στην έδρα τους με χαρακτηριστική άνεση, 79-53 και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Φερνάντεθ και Ροντρίγκεθ οι κορυφαίοι της «βασίλισσας». Κανείς από τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων!

Την Παρασκευή στις 21:45 η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, και πάλι στη Μαδρίτη.

Η Ρεάλ μπορεί να ήταν αυτή που προηγήθηκε στην έδρα της (5-0) όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα παίρνοντας το προβάδισμα με σερί 8-0 (5-8). Και παρότι οι Μαδριλένοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μίροτιτς 2’10’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (12-12), το επιμέρους 14-2 των παικτών του Μπλατ τους έφερε μπροστά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (14-26).

Αυτό φαίνεται πως αφύπνισε τους γηπεδούχους. Με 13 αναπάντητους πόντους πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (27-26) όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και με εξαιρετική άμυνα συνέχισαν με επιμέρους 11-1 για να φτάσουν στο ημίχρονο με πλεονέκτημα 11 πόντων (38-27)!

Η ανάπαυλα δεν φαίνεται να βοήθησε και ιδιαίτερα την Μακάμπι στο να ανασυνταχθεί, όπως επίσης και η αστοχία της από τα 6,75μ. (0/5 τρίποντα). Από την άλλη αυτό έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να φτάσουν στο +18 (59-41) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Όσο για την τελευταία περίοδο; Η Μακάμπι έδειχνε συμβιβασμένη με την ήττα, η Ρεάλ από την άλλη δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +29 (76-47) και το ματς να τελειώνει με άνετη νίκη των γηπεδούχων, 79-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-27, 59-43, 79-53

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 15 (2), Σουάρεθ 4 (1), Ρέγες 8 (8 ριμπάουντ), Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεθ 10 (10 ριμπάουντ), Χετσχέιμερ 2 (3 κοψίματα), Μπέγκιτς 5, Κάρολ 8 (2), Γιούλ 8 (2), Σλότερ 5.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 2, Τζέιμς 9 (3 κοψίματα), Σμιθ 7, Χίκμαν 9 (1), Ελιγιάχου 2, Ροθ 1, Πνίνι 1, Κάνερ-Μέντλεϊ 8 (2), Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 5, Λάντεσμπεργκ 5, Ζαλμανσον