Έριξε την… μπαλωθιά του!

Σ’ ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε κερδίσει οποιοσδήποτε, το Ρέθυμνο επικράτησε με 75-72 του Κόροιβου Αμαλιάδας. Συνεχείς ανατροπές στο σκορ. Άγγιξαν το double-double οι Φαγέ και Κράβιτς.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο παιχνίδι ανάμεσα σε Κόροιβο Αμαλιάδας και Ρεθύμνου, καθώς έπειτα από τέσσερα δεκάλεπτα με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, στο τέλος… χαμογέλασαν οι Κρητικοί κι επικράτησαν με 75-72.

Για τους νικητές, τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Φαγέ (15 πόντους και 9 ριμπάουντ) και Κράβιτς (13 πόντους και 8 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν. Από την πλευρά των ηττημένων, πολύ καλός ήταν ο Μαγκέτι, που είχε 16 πόντους.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι, οι οποίοι «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 στα τρία πρώτα λεπτά. Αυτό «ξύπνησε» τους φιλοξενούμενους, που ανέβασαν τον ρυθμό τους και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (12-11 στο 2:52’). Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου μάλιστα, πέρασαν μπροστά (16-18 στο 0:53’) και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την περίοδο στο +1 (19-20).

Κοντά στο σκορ ήταν και οι δύο ομάδες στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Η μια έπαιρνε μια μικρή διαφορά και άμεσα η άλλη «απαντούσε». Χαρακτηριστικό στατιστικό ήταν πως μέχρι τα μέσα υπήρξαν δύο αλλαγές στο προβάδισμα και μια ισοπαλία. Ακριβώς ίδιο… σκηνικό μέχρι το τέλος, όπου ο Κόροιβος με δύο διαδοχικά τρίποντα κατόρθωσε να πάει στην ανάπαυλα με το +4 (38-34).

Καλύτερα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι «νεοφώτιστοι», ωστόσο το Ρέθυμνο σε καμία περίπτωση δεν τα παρατούσε, ακόμη και όταν η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (44-36 στο 7:56’). Ομοίως κύλισε η ροή του αγώνα μέχρι τα μέσα, με τους Κρητικούς να είναι πάντα κοντά. Μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά και με 3 (55-58 στο 0:42), αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι με δύο σερί τρίποντα, ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +3 (61-58).

Συνεχίστηκε το «ντέρμπι» και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως ακριβώς και στη μεγαλύτερη διάρκεια του προηγουμένου. Ο Κόροιβος είχε το… πάνω χέρι, αλλά το Ρέθυμνο έδινε το «παρών». Εκτός αυτού όμως, πήρε… κεφάλι στο σκορ 2:27’ πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα (70-73). Προς το τέλος, πήγε να γίνει και πάλι ανατροπή στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενου έφυγαν με μια σπουδαία νίκη με 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-34,61-58,72-75

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μαγκέτι 16 (4), Ρόμπερτ 8, Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος 9, Παπαπέτρου 2, Ντέιβις 3, Βασίλιεβιτς 8, Κανονίδης 2 (7 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Γκάρετ 9 (7 ριμπάουντ), Ντιμιτρίεφ, Γαλιώτος 2

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμσον 14 (3), Σχίζας 2, Κουμπούρας 6 (8 ασίστ), Σάφτενααρ 15, Κάουνσιλ 4 (5 ασίστ), Άλεν, Καλαμπόκης 6, Φαγέ 15 (9 ριμπάουντ), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς 13 (8 ριμπάουντ), Δουλγεράκης

Επιμέλεια: Αντώνης Διβόλης