Πόλο

«Έσπασε» την έδρα η Γλυφάδα

Το προβάδισμα για την τρίτη θέση της Α1 πόλο γυναικών απέκτησε η Γλυφάδα, επικρατώντας 8-7 του Εθνικού στον Πειραιά, στον πρώτο μεταξύ τους «μικρό» τελικό.

Η Γλυφάδα νίκησε με 8-7 τον Εθνικό στον Πειραιά, στον πρώτο μεταξύ τους «μικρό» τελικό της Α1 πόλο γυναικών και έκανε το 1-0 στην προσπάθεια των δύο ομάδων να κατακτήσουν την τρίτη θέση της φετινής αγωνιστικής περιόδου, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στη Γλυφάδα την ερχόμενη Κυριακή.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, οι αθλήτριες της Αλεξίας Καμμένου έκαναν την «ανατροπή»», «γυρνώντας» το εις βάρος τους σκορ στο τελευταίο οκτάλεπτο. Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 στην πρώτη περίοδο, με τον ΑΝΟΓ να ανακάμπτει στις τρεις επόμενες με ένα σερί, το οποίο επέκτεινε μέχρι και 3’ λεπτά πριν τη λήξη.

Η Νικολέτα Ελευθεριάδου πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα των νοτίων προαστίων.

Οκτάλεπτα: 4-0, 2-3, 1-3, 0-2

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μαυρέλου 2, Αποστολίδου 1, Φραγκιουδάκη 3, Βασιλακοπούλου 1

ΓΛΥΦΑΔΑ: Λούδη 1, Πάτρα Μ. 1, Μιμίδη 3, Κόλλια 1, Ελευθεριάδου 2