Χάντμπολ

Έσπασε την «κατάρα» ο Φίλιππος!

Μετά από 12 ήττες, οι Βεροιώτες επικράτησαν της ΑΕΚ με 29-25 στο κλειστό του Βύρωνα

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Φίλιππο Βέροιας για την 17η αγωνιστική της Handball Premier.
Παρά την κακή της αγωνιστική κατάσταση η «Ένωση» πάλεψε μέχρι τέλους για ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο φαβορί Φίλιππο, ο οποίος πήρε τη νίκη με 29-25, λόγω της ποιότητας κάποιων παικτών του στο ντεμπούτο του Στέλιου Σεϊρεκίδη στον πάγκο της ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Φιλίππου μετά από 12 σερί ήττες από την «Ένωση» εντός και εκτός έδρας, μία παράδοση που κρατούσε από το 2010!

Η ΑΕΚ εκτός από την απουσία του Στούμπη (υπέστη ρήξη χιαστών), είχε την ατυχία να χάσει και τον βασικό αριστερό εξτρέμ Διονύση Γεωργιάδη στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τράβηγμα!

Παρόλα αυτά βρέθηκε να προηγείται 9-6 στο 16’, έχοντας καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Ο Φίλιππος αντέδρασε και με σερί 4-0 πέρασε μπροστά στο 20’ (9-10). Μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ. Στο 35’ οι Βεροιώτες ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 (16-19) με τον πολύ καλό Βεσελίνοβιτς που έδωσε λύσεις στην επίθεση, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Δραγκόλας που είχε 100% ευστοχία! Η διαφορά πήγε ακόμα και στο +4 (18-22, 19-23) στο 43’

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με τον Χριστόφορο Μπακαούκα να μειώνει σε 20-23, αλλά δύο τέρματα των Βεσελίνοβιτς και Σανίκη έδωσαν αέρα 5 γκολ (20-25) στους φιλοξενούμενους στο 47’

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 24-26 με τον Φάμπατς (55’), αλλά το γκολ του Τριανταφυλλίδη στο 56’ «σφράγισε» ουσιαστικά την επικράτηση για τον Φίλιππο.

Αυτή ήταν η 13η νίκη για τους Βεροιώτες που έφτασαν τους 27 πόντους στην 2η θέση, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 14 βαθμούς στην 8η θέση.
Η «Ένωση» παρά την προσπάθεια της δεν μπόρεσε να αποτρέψει την 6η συνεχόμενη ήττα της σε πρωτάθλημα και κύπελλο και 9η σε 17 ματς στην Handball Premier!

AEK- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 25-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 9-10, 13-13, 14-16 (ημχ.), 16-18, 18-21, 20-23, 22-26, 24-26, 25-29
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης):
Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης, Φάμπατς 4, Δημοσθένους 1, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 4, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Γιαννόπουλος, Πλέχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Τσιλιμπάρης, Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης 2, Δραγκόλας 6, Βεσελίνοβιτς 8, Καρυπίδης 4, Βουτσάς, Σανίκης 5, Μπαντής 3.
Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής, Κόκκινη: 46:13 Αποστολίδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 2/3-3/4.

Δηλώσεις
Γιάννης Αρβανίτης (τεχνικός ΑΕΚ): «Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πρέπει να πιστέψουμε περισσότερο στους εαυτούς μας. Χάσαμε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, αλλά σε γενικές γραμμές σταθήκαμε καλά. Σίγουρα τα λάθη διορθώνονται μέσα από την προπόνηση, αλλά εμείς είναι γνωστό ότι έχουμε έλλειψη προπονήσεων. Περνάει δύσκολες στιγμές το τμήμα, πρώτη χρονιά είμαστε τόσο χαμηλά στη βαθμολογία. Η ομάδα αποδυναμώθηκε και σε αυτό το ήδη μέτριο ρόστερ είχαμε σήμερα και την απώλεια του Γεωργιάδη».

Στέλιος Σεϊρεκίδης (προπονητής Φιλίππου): «Περιμέναμε έναν δύσκολο αντίπαλο. Η ΑΕΚ έβγαλε εγωισμό και είχε θετική παρουσία. Εμείς είχαμε θέματα στην άμυνα που χρειάζεται να διορθώσουμε ενόψει της συνέχειας. Κρατάμε τους δύο βαθμούς που είναι σημαντικοί».

Γρηγόρης Σανίκης (αριστερός ίντερ Φιλίππου): «Κερδίσαμε με μέτρια εμφάνιση. Παρόλα αυτά δείξαμε συγκέντρωση για 60 λεπτά. Η ΑΕΚ είναι πάντα υπολογίσιμη και ειδικά στα μεγάλα παιχνίδια βγάζει καλό πρόσωπο».