Βόλεϊ

Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο Φοίνικας!

Στον Φοίνικα Σύρου σταμάτησε η αήττητη πορεία του Ολυμπιακού στη Volleyleague! Οι Συριανοί που «καίγονται» για μια θέση στην τετράδα άλωσαν το Ρέντη και πήραν πολύτιμη νίκη στο τάι μπρέικ.

Έμεινε 20 σερί ματς αήττητος, αλλά σκόνταψε στον Φοίνικα Σύρου ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην προτελευταία αγωνιστική της Volleyleague μετά από ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Οι Συριακοί μπήκαν ψυχωμένοι στο κλειστό του Ρέντη, κυνηγώντας το τρίποντο που θα τους δώσει μια θέση στην τετράδα και προηγήθηκαν 2-0 σετ των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Με σχετική άνεση ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-0 σετ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοσή του και να ισοφαρίζει, μετά από ένα δραματικό τρίτο σετ και ένα σχετικά χαλαρό τέταρτο. Οι Συριανοί, όμως, μπήκαν καλύτερα στο τάι μπρέικ και παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μρντακ με 31/47 επίθεση, ενώ για τον Ολυμπιακό σε καλή μέρα ήταν οι Αγκάμες με 24 και Άθος Κόστα με 17.

Μετά από την πρώτη του απώλεια ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο +8 από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Φοίνικας ανέβηκε στην πέμπτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον Παμβοχαϊκό.