Βόλεϊ

Έχασε από… αέρος

Το Κατάρ κυριάρχησε στο φιλέ με 17 μπλοκ και νίκησε 3-0 την Ελλάδα, που έχασε μοναδική ευκαιρία να «κλειδώσει» και μαθηματικά την πρόκριση στο φάιναλ φορ!

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Την πρώτη της ήττα στο φετινό Παγκόσμιο Λιγκ υπέστη η Εθνική βόλεϊ Ανδρών με 3-0 (21-25, 17-25, 24-26) από το Κατάρ στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε… υπνωτισμένο και χωρίς ενέργεια απέναντι στο Κατάρ που ήταν ανίκητο στον αέρα.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν 17 πόντους από το μπλοκ, την ίδια στην στιγμή που η ελληνική ομάδα είχε μόλις ένα!

Για άλλο ένα ματς έλειψε ο αρχηγός Δημήτρης Τζούριτς που ταλαιπωρείται από αμυγδαλίτιδα.

Παράλληλα η Εθνική είχε 42% στην επίθεση με 36/86 με τους Ασπιώτη (5/13), Κουμεντάκη (7/17), Φράγκο (10/24) να βρίσκονται σε καλή ημέρα.

Η Εθνική που έμεινε στους 12 πόντους έχασε μεγάλη ευκαιρία να… καθαρίσει την πρόκριση και πλέον είναι υποχρεωμένη αύριο (21:00) κόντρα στην ισχυρή Σλοβενία να πάρει τη νίκη για να είναι σίγουρα στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να περιμένει στραβοπατήματα από Βενεζουέλα και Μαυροβούνιο που έχουν 10 και 8 βαθμούς αντίστοιχα, αλλά οι Βαλκάνιοι έχουν δύο ματς λιγότερα.

Στο πρώτο σετ το 8-9 του Κατάρ έγινε 12-9 με συνεχόμενα λάθη των παικτών του Πιάτσα, ωστόσο στο 15-11 η χαμένη κόντρα του Κουμεντάκη ήταν η αρχή ενός καλού σερί των φιλοξενούμενων που πλησίασαν στον πόντο (15-14) και στο 18-17 έτρεξαν ένα νέο σερί για το 18-20 για να κλειδώσουν το σετ στο 20-22 με συνεχόμενα μπλοκ (συνολικά στο 1ο σετ είχαν 7 πόντους από μπλοκ κι εμείς κανένα!).

Στο β’ σετ η Ελλάδα έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7), αλλά αμέσως μετά δέχθηκε ένα σερί 0-4 για το 8-11 με τον Δρίκο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Πρωτοψάλτη, ενώ στο 9-14 έκανε διπλή αλλαγή (Τερζής, Δαλακούρας αντί των Ασπιώτη, Στιβαχτή).
Η Ελλάδα μείωσε σε 11-14, αλλά αμέσως δέχθηκε ένα νέο σερί 1-6 για το 12-20 καθώς το μπλοκ του Κατάρ έμοιαζε απροσπέλαστο και το 17-25 ήρθε σχετικά εύκολα.

Οι Ασιάτες μπήκαν εξίσου καλά και στο γ’ σετ (όπου ο Δρίκος πέρασε διαγώνιο τον Φράγκο και ακραίους τους Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη) ξεκινώντας με ένα γρήγορο 0-3, ενώ στο 3-6 ήρθε το πρώτο ελληνικό μπλοκ από τον Πετρέα για να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι με 5-9. Το +4 για το Κατάρ διατηρήθηκε μέχρι το 10-14 με το σερβίς του Πετρέα να φέρνει την ισοφάριση (14-14), ενώ προσπεράσαμε στο 16-15 και φτάσαμε στο 22-19!
Εκεί όμως ένα μπλοκ στον Κουμεντάκη και μια κακή υποδοχή του Θρακιώτη έφεραν το 22-22 και ενώ είχαμε σετ μπολ στο 24-23 ο Φράγκος δέχθηκε το μπλοκ με τη μπάλα να πηγαίνει άουτ και να βρίσκει στο σώμα του για το 24-24!
Στην επόμενη φάση το Κατάρ έφτασε στο ματς μπολ με κόντρα επίθεση και το ματς τελείωσε με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.

ΕΛΛΑΔΑ- ΚΑΤΑΡ 0-3
Τα σετ: 21-25, 17-25, 24-26
Ελλάδα (Δρίκος):
Τερζής, Πετρέας 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (5/7 επ.), Κουμεντάκης 7 (7/17 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Φράγκος 11 (10/24 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Ασπιώτης 6 (5/13 επ., 1 άσο), Γκαράς –λ (40% υπ. – 24% άριστες) / Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Πρωτοψάλτης 7 (6/14 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ.).
Κατάρ (Πιάτσα): Στεβάνοβιτς Μ., Ρενάν 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Τσίγκμπο 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Ντζούκιτς 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Νταχί 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ιμπραχίμ 13 (6/7 επ., 6 μπλοκ), Αμπνουλραχμάν –λ (56% υπ. – 31% άριστες) / Γκεοργκίεφ 1 (1 μπλοκ), Ουαντίνντι 14 (7/12 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ίβοιτς.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι (όπου στο τρίτο σετ είχαμε δεκάλεπτη διακοπή λόγω πτώσης της τάσης τους ρεύματος) η Σλοβενία κέρδισε με 3-0 το Πουέρτο Ρίκο.
Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-12
Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ (3/6 επ, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκασπαρίνι 12 (8/16 επ, 4 άσσοι), Βίντσιτς 4 (2/3 επ, 2 άσοι), Κοντσίλα 1 (μπλοκ), Ούρναουτ 8 (6/15 επ, 2 άσοι, 69% υπ - 50% άριστες), Τσεμπούλ 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Κόβασιτς –λ (86% υπ - 57% άριστες) / Στέρν, Άκετ 1 (1/2 επ), Στάλεκαρ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Κλόμπουτσαρ 1 (1/1 επ)
Πουέρτο Ρίκο (Γκασπάρ) Μοράλες 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Γκόας 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Νιέβες 2 (1/3 επ, 1 άσο), Ριβέρα Ε. 5 (5/14 επ, 25% υπ - 12% άριστες), Σάντσεζ 4 (4/6 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Ριβέρα Χ. 4 (4/8 επ), Ντελ Βάλε –λ (53% υπ - 47% άριστες) / Λόπεζ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ, 28% υπ - 11% άριστες), Ιγκλέσιας, Ροντρίγκεζ, Αρτσίλα 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Σιέρρα