Βόλεϊ

Έχασε από την Πορτογαλία, έμπλεξε για την πρόκριση η Εθνική βόλεϊ!

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Ελλάδα από την Πορτογαλία, στο τελευταίο ματς του Α’ ομίλου, με αποτέλεσμα να περνάει πλέον μόνο μέσω τριπλής ισοβαθμίας και πόντων την τελευταία αγωνιστική!

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών λύγισε κόντρα στην Πορτογαλία με 3-1 σετ, στον πέμπτο και τελευταίο της αγώνα για τον Α' όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μονπελιέ.

Για να προκριθεί πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, θα χρειαστεί να υπάρξει νίκη της Ρουμανίας επί της Πορτογαλίας με 3-1 σετ, την τελευταία αγωνιστική (18/9, 15.00). Έτσι, ώστε να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και η πρόκριση να παιχθεί στους πόντους, καθώς σε αυτήν την περίπτωση θα έχουν και οι τρεις ομάδες ίδια σετ (σ.σ. 5-13).

Με την ελληνική ομάδα να έχει πάρει το πρώτο σετ και να προηγείται με 9-3 στις αρχές του δεύτερου, όλα κυλούσαν ιδανικά, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι αλλαγές της Πορτογαλίας και ο περιορισμός των λαθών από τους αντιπάλους έφεραν την αλλαγή σκηνικού, με τους Πορτογάλους να ισοφαρίζουν σε 1-1, να παίρνουν το τρίτο σετ και, στη συνέχεια, να επικρατούν εύκολα.

Έτσι, η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση στους «16» και πλέον η τύχη μας βρίσκεται στα χέρια της Ρουμανίας.

Οι Ρουμάνοι με τη νίκη της Πορτογαλίας έχουν κι αυτοί ελπίδες πρόκρισης και, μάλιστα, αν νικήσουν με 3-0 σετ παίρνουν αυτοί το «εισιτήριο». Αν το ματς λήξει 3-2 σετ, τότε θα περάσει η Πορτογαλία, η οποία προκρίνεται και σε κάθε δική της νίκη, ενώ η Εθνική ελπίζει μόνο σε νίκη της Ρουμανίας με 3-1 σετ, που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία, με τις τρεις ομάδες να έχουν ρεκόρ 1 νίκη-5 ήττες, 3 βαθμούς και 5-13 σετ, οπότε όλα θα κριθούν στη διαφορά των πόντων (κι εδώ ίσως κοστίσει το 25-17 του τέταρτου σετ).

Η Πορτογαλία, με πρωταγωνιστή τον Άλεξ Φερέιρα, μετέτρεψε το 3-4 του τέταρτου σετ σε 3-8, με τον Ανδρεόπουλο να ρίχνει στο τάραφλεξ τον Παπαδόπουλο. Οι λάθος θέσεις των Πορτογάλων έφεραν τη μείωση στο 5-8, όμως το 8-11 έγινε 8-14 με χαμένο σερβίς και δύο κόντρες και η Εθνική βρέθηκε στο 11-19. Με άσο του Φράγκου, το σκορ έγινε 14-20, αλλά όλα είχαν κριθεί κι η Πορτογαλία έφτασε στο 17-25.

Διαιτητές: Κνιζνίκοφ, Καμπρέ