Ιταλία

Έχασε και βαθμούς και Γκόμεζ η Φιορεντίνα

Τέλος στο σερί των νικών που είχε στις δύο πρώτες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα έβαλε η Κάλιαρι στη Φιορεντίνα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής για την 3η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος οι «βιόλα» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην έδρα τους με την Κάλιαρι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 71ο λεπτό με τον Μπόρχα Βαλέρο. Το τέρμα αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρουν και τη τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 89ο λεπτό ο Πινίγια ισοφάρισε για την Κάλιαρι το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Η Φιορεντίνα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τον Ρόσι στις καθυστερήσεις αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Κάλιαρι.

Τραυματίστηκε ο Γκόμεζ
Μεγάλο ρόλο στο στραβοπάτημα της Φιορεντίνα έπαιξε η απουσία του Γκόμεζ για μεγάλο χρονικό διάστημα του αγώνα. Ο Γερμανός επιθετικός τραυματίστηκε στο γόνατο στο 51ο λεπτό του αγώνα και αποχώρησε κάτι που ζημίωσε επιθετικά τους γηπεδούχους.