Φαντασμαγορικό θέαμα στη Σανγκάη

Μίνι μαραθώνιος σε παγκόσμιο κέντρο εμπορίου στη Σανγκάη.

Σε έναν μίνι μαραθώνιο που πραγματοποιήθηκε στο παγκόσμιο κέντρο εμπορίου στη Σανγκάη, οι αθλητές αγωνίστηκαν σε κτίριο 57 ορόφων και πήραν μέρος σε αυτόν από επαγγελματίες μέχρι και ερασιτέχνες.

Κάλυψαν απόσταση 1460 βημάτων ως μέρος μιας διοργάνωσης παγκοσμίου πρωταθλήματος το Vertical World Circuit.

Νικητής στην κατηγορία των ανδρών ήταν ο Πιότρ Λομποτσνίσκι από την Πολωνία, ο οποίος διέσχισε την απόσταση σε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα, ενώ η Κινέζα Γκάν Ξούε κέρδισε στην κατηγορία των γυναικών σε 10 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση ξεκίνησε το 2015 στη Νέα Υόρκη, ενώ αγώνες τέτοιου βεληνεκούς διεξήχθησαν στο Λονδίνο, στην Ταϊπέι, στο Παρίσι, στο Σίδνεϊ, στο Πεκίνο και τέλος στο Χονγκ Κονγκ, όπου ο φετινός πρωταθλητής θα στεφθεί τον Δεκέμβριο.

Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Μανδρέκας