Γαλλία

Φλερτάρει με… Ευρώπη η Γκινγκάμπ

Η Γκινγκάμπ επικράτησε 2-1 της Αζαξιό και παρέμεινε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα φλερτάροντας με μια θέση που θα την οδηγήσει σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση εάν συνεχίσει το ίδιο καλά.

Παρόλα αυτά δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη, καθώς χρειάστηκε ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Η Αζαξιό είχε ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Αντρέ. Η αντίδραση της γηπεδούχου ήρθε στο 86’ –αρχικά- με τον Μποβέ να ισοφαρίζει και στις καθυστερήσεις με τον Ντιαλό να δίνει τη νίκη.

Από τα άλλα ματς ξεχωρίζει η ευρεία νίκη 5-0 της Ρεν εκτός έδρας με αντίπαλο την Τουλούζ.