Στίβος

Φουριόζα στο Ευρωπαϊκό η Πεσιρίδου

Θετικό ήταν το τελευταίο τεστ πριν το Ευρωπαϊκό για την Πεσιρίδου, η οποία πήρε την πρώτη θέση στα 60μ. εμπ. με 8.10 στο Βαλκανικό. Δεύτερος ο Δουβαλίδης. Μια ανάσα από την πρόκριση η Αλεξούλη.

Το τελευταίο της τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έκανε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που έδειξε σε καλή κατάσταση. Η 26χρονη ήταν νικήτρια στα 60 μ. εμπ. με 8.10, επίδοση κοντά στο 8.04, της περασμένης Κυριακής στο ΣΕΦ και πλέον μπορεί να σκέφτεται αισιόδοξα τη συμμετοχή της στο κορυφαίο γεγονός του χειμώνα.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο Κώστας Δουβαλίδης τερμάτισε δεύτερος με 7.80, σε μια κούρσα όπου ο Κύπριος Μίλαν Τραίκοβιτς ήταν νικητής με 7.62, επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ.

Τον εαυτό της ξεπέρασε η Λίλη Αλεξούλη, που έχασε μόνο από την εντυπωσιακή Ιβάνα Σπάνοβιτς. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι «προσγειώθηκε» στα 6,49 μ. στην τρίτη της προσπάθεια στο μήκος και βελτίωσε το 6,46 μ., που είχε πετύχει πριν λίγες ημέρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Αλεξούλη βρέθηκε μόλις ένα εκατοστό από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Εφη Κολοκυθά κατέλαβε την πέμπτη θέση στον ίδιο αγώνα με 6,18 μέτρα. Η σπουδαία Ιβάνα Σπάνοβιτς ήταν νικήτρια με ρεκόρ διοργάνωσης και κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 6,96 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, παρότι έτρεξε δύο κούρσες σε μία ώρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 60 μ. με 7.46 . Από λάθος των διοργανωτών, οι αθλήτριες της τρίτης σειράς, παρότι τερμάτισαν αναγκάστηκαν να κάτσουν και πάλι στη γραμμή εκκίνησης, καθώς είχε γίνει άκυρη εκκίνηση και δεν δόθηκε ανάκληση. Σε αυτή την κούρσα έτρεξαν οι Κεραμιδά και Σπανουδάκη, με την πρώτη να μην τρέχει τελικά στην επαναληπτική κούρσα, καθώς ένιωσε σφίξιμο.

Στα 60 μ. των Ανδρών οι αθλητές έτρεξαν κανονικά, με τον Παναγιώτη Τριβυζά να τερματίζει τέταρτος στην τρίτη σειρά των 60 μ. με 6.83, όσο και ο τρίτος αθλητής, και τον Παναγιώτη Ανδρεάδης έκτο με 6.85.

Ο Ανδρέας Δημητράκης επέβαλε το ρυθμό του και κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό στην κούρσα των 1.500 μέτρων. Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ διένυσε την απόσταση σε 3.45.75 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.

Ο Νίκος Σκαρβέλης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε και με 18,59 μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση στον απευθείας τελικό της σφαιροβολίας. Ο Ελληνοαμερικάνος ρίπτης είχε δύο ακόμη έγκυρες βολές στα 18,52 μ. και 18,47 μέτρα.